Operator wtryskarki – co robi i ile zarabia?

Obsługa urządzeń służących do wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych – to podstawowe zadanie operatora wtryskarki. W 2018 r. przeciętne miesięczne zarobki na tym stanowisku wynosiły 3600 zł brutto. 

Obowiązki i kwalifikacje operatora

Operator wtryskarki to ważny zawód w branży produkcyjnej. Osoba, która go wykonuje, czuwa nad tym, by elementy wytwarzane z tworzyw sztucznych spełniały normy jakościowe. Do zadań operatora należy m.in.:

  • kontrolowanie przebiegu wytwarzania określonych elementów,
  • wypełnianie dokumentacji technicznej,
  • czyszczenie i konserwacja sprzętu, 
  • reagowanie w razie awarii (zawiadomienie przełożonego, mechanika).  

Ile zarabia operator produkcji, a ile brygadzista?

Ważne, by operator wtryskarki miał oczy i uszy szeroko otwarte. Dobry wzrok i spostrzegawczość są niezbędne do oceny surowców wykorzystywanych w produkcji. Wrażliwy zmysł słuchu pozwala szybko wychwycić zakłócenia w pracy maszyny. Na tym stanowisku istotne są także uzdolnienia techniczne i umiejętność pracy w zespole

Wiedzę i niezbędne uprawnienia można zdobyć w trakcie specjalistycznych kursów i szkoleń lub podczas nauki w zasadniczej szkole zawodowej. Zdarza się, że pracodawcy przyjmują osoby bez doświadczenia i kwalifikacji, gwarantując praktyczne przygotowanie do zawodu. Szkolenia mogą odbywać się w zakładzie pracy, w siedzibie producenta maszyn lub w wyspecjalizowanych ośrodkach szkoleniowych.    

Dzięki doświadczeniu i dodatkowym kwalifikacjom operator wtryskarek może awansować na stanowisko ustawiacza maszyn wtryskowych. Ważne, by pracownik wykazywał otwartość na wiedzę i regularnie aktualizował wiadomości. Rozwój technologiczny w branży produkcyjnej postępuje na tyle szybko, że należy być na bieżąco z nowinkami. W tym zawodzie liczą się także kompetencje miękkie, zwłaszcza umiejętność rozwiązywania problemów. Im szybsza reakcja w razie trudności, tym lepsze wyniki. Operator wtryskarki powinien wykazywać się komunikatywnością, sprawnością ruchową oraz umiejętnością czytania ze zrozumieniem.  

Kompetencje wymagane w zawodzie operatora wtryskarki zostały opisane na stronie kwalifikacje.praca.gov.pl

Operator wtryskarki – zarobki

3600 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja na stanowisku operatora wtryskarek. Zdecydowana większość pracowników (powyżej 95%) wykonywała obowiązki na podstawie umowy o pracę. Część zatrudnionych mogła liczyć na świadczenia pozapłacowe. Wśród najczęściej przyznawanych dodatków znalazły się: świadczenia socjalne (34%), dofinansowanie zajęć sportowych (22%), prywatna opieka medyczna (20%) oraz bony żywieniowe (16%). Tak wynika z analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl

Aby ustalić wysokość wynagrodzenia netto, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.  

Szukasz pracy? Zwróć uwagę na benefity!