Krótszy dzień pracy zamiast tradycyjnych ośmiu godzin? Są firmy, które już stosują takie rozwiązania. Skutki tej decyzji to m.in. zmniejszenie absencji chorobowej i większa efektywność.
Collins SBA i Tower – to firmy, które zdecydowały się wprowadzić pięciogodzinny dzień pracy. Część pracowników nie zaaprobowała zmian, jednak większość z nich przychylnie odniosła się do ograniczenia liczby godzin pracy. Przedsiębiorstwo Collins SBA zajmuje się doradztwem podatkowym. Wprowadzenie skróconego dnia pracy nastąpiło w z inicjatywy Jonathana Elliota, który nie mógł pracować w pełnym wymiarze godzin, ponieważ musiał opiekować się chorą żoną i dzieckiem. Jak podaje „Financial Times”, od 2017 r. pracownicy przychodzą do firmy ok. 8.00-9.00 i opuszczają biuro między 13.00 a 14.00. Muszą pracować szybciej i wydajniej, jednak znaczna część z nich uznała zmianę za korzystną.
Większość polskich pracowników etatowych wykonuje swoje obowiązki przez 8 godzin w ciągu dnia. Pracodawcy oferują również możliwość pracy w elastycznych godzinach. Jak podaje GUS, w styczniu 2018 r. na taki przywilej mogli liczyć pracownicy 2515 firm w Polsce.
Elastyczny czas pracy – 5 korzyści dla pracownika
Źródło: