Polacy na liście najbogatszych ludzi świata – ranking według magazynu „Forbes”

Lista miliarderów publikowana rokrocznie przez prestiżowy magazyn Forbes jest zawsze szeroko komentowana i spotyka się z ogromnym zainteresowaniem opinii publicznej. Na szczycie rankingu najbogatszych ludzi świata od lat można znaleźć te same nazwiska. Twórcami największych potęg finansowych są m.in. Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffett oraz Amancio Ortega. W 2019 roku wśród najbardziej majętnych przedsiębiorców znalazło się też aż siedmioro Polaków.

Michał Sołowow - najbogatszy Polak, 691. miejsce na liście Forbesa 2019 

Majątek Michała Sołowowa jest wyceniany na 3,2 mld dolarów. Ten kielecki biznesmen, który ma na swoim koncie także karierę kierowcy rajdowego, jest właścicielem grupy przemysłowej skupiającej 15 spółek. Są wśród nich rozpoznawalne globalne marki, takie jak Synthos, Cersanit, Barlinek, Komfort, North Food czy New Era Materials. 

Zygmunt Solorz – 838. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie Forbes 2019 

Zygmunt Solorz znany jest przede wszystkim jako założyciel Telewizji Polsat, ale jest też właścicielem wielu innych przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji i finansów. Bezpośrednio lub pośrednio zarządza spółkami, takimi jak Elektrim, ZE PAK, Cyfrowy Polsat, Plus Bank, Premium Mobile, Antena 1. Jest także udziałowcem w ATM Grupa. Jego majątek jest szacowany na 2,7 mld dolarów. 

Dominika Kulczyk – 1281. miejsce w rankingu

Majątek Dominiki Kulczyk wynosi w przybliżeniu 1,8 mld dolarów. Jest założycielką i prezesem Kulczyk Foundation, przewodniczy w Radzie Nadzorczej Kulczyk Holding oraz Radzie Nadzorczej Polenergia S.A. Razem z Jackiem Santorskim założyła Grupę Firm Doradczych Values, która specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń w dziedzinie psychologii biznesu. Znana jest także ze swoje działalności filantropijnej i proekologicznej. Angażuje się w inicjatywy, których celem jest wspieranie młodych, zdolnych przedsiębiorców i liderów.

Etykieta w biznesie - skąd czerpać wiedzę?

Sebastian Kulczyk – 1349. miejsce w rankingu 

Z majątkiem szacowanym na 1,7 mld dolarów Sebastian Kulczyk należy do czołówki najbogatszych polskich przedsiębiorców. Głównym obszarem jego zainteresowań i inwestycji są nowe technologie – jest współtwórcą projektów wspierających polskie start-upy. W 2013 roku został prezesem założonej przez swojego ojca, Jana Kulczyka, spółki Kulczyk Investments SA. 

Jak nowe technologie zmieniają poszukiwanie pracy i rozwój zawodowy?

Pozostali trzej Polacy, którzy znaleźli się w zestawieniu najbogatszych ludzi na świecie w 2019 roku, to: Jerzy Starak, właściciel Polpharmy (majątek – 1,5 mld dolarów, 1511. miejsce w rankingu), Tomasz Biernacki – twórca sieci sklepów Dino (majątek szacowany na 1,3 mld dolarów, 1717. miejsce na liście) oraz Dariusz Miłek – twórca sieci sklepów z obuwiem i galanterią CCC (1 mld dolarów, 2057. miejsce).