Praca fizyczna dla kobiet – warunki, oczekiwania, zarobki

Zawody, w których jest wymagana praca fizyczna, najczęściej kojarzą się z pracą dla mężczyzn. Znamy przecież kurierów, blacharzy, brukarzy, dróżników, magazynierów. A jak wygląda rzeczywistość? Praca fizyczna dla kobiet nie jest żadną nowością i coraz więcej pań staje się fachowczyniami. Sprawdź, co wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl na temat życia zawodowego fachowców z kobiecej perspektywy i dowiedz się, jak wygląda praca kobiet wykonujących tzw. blue collar job.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Praca fizyczna – kobiety w stereotypowo męskich zawodach
• Praca fizyczna dla kobiet – wymagania i oczekiwania rekrutacyjne
• Zarobki w pracy kobiet wykonujących tzw. blue collar job
• Praca fizyczna dla kobiet – it’s a Man’s, Man’s, Man’s World? Zdecydowanie nie!

Praca fizyczna – kobiety w stereotypowo męskich zawodach

Rynek pracy dla fachowców stale rośnie. W I półroczu 2022 na portalu Pracuj.pl zamieszczono ponad 20 tys. więcej ofert pracy dla pracowniczek i pracowników fizycznych w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku. Łącznie oferty pracy fizycznej stanowiły 13% wszystkich ogłoszeń.

W 2022 roku rynek  mocno się zmienił. Nie tylko ze względu na pandemię, ale też wojnę w Ukrainie i częściowy odpływ pracowników płci męskiej. W efekcie liczba zatrudnionych fachowców mocno się zmniejszyła – powstała luka, którą należało zapełnić, aby firmy mogły nadal funkcjonować. Wzmożona więc została aktywność rekrutacyjna wśród tzw. blue collars workers, co stanowiło dodatkową szansę dla kobiet. Tych, które wykonywały już prace fizyczne, oraz tych, które dopiero miały stawiać pierwsze kroki w tego typu zawodach.

Tę sytuację widać doskonale w analizach:

  • 38% pracowniczek zmieniło miejsce zatrudnienia w ciągu ostatnich 2 lat,
  • 40% pracowniczek fizycznych badanych przez Pracuj.pl szuka nowej pracy,
  • 69% pracowniczek fizycznych jest gotowa przyjąć nową pracę, jeśli otrzyma atrakcyjną ofertę.

Czym dla pracowniczek fizycznych jest atrakcyjna oferta? Poza zarobkami czy stabilnością zatrudnienia kluczowy jest szybki dojazd do firmy, a także elastyczny czas pracy. W ten sposób można łatwiej godzić życie zawodowe z prywatnym.

Jakie dokładnie zawody zyskały popularność wśród kobiet w ciągu ostatnich 5 lat? Jak pokazuje raport Pracuj.pl, są to: kierowczyni ciężarówki, kurierka, pracowniczka produkcji, kucharka, magazynierka, operatorka maszyn oraz dostawczyni.

| Mobilność zawodowa – czy Polacy chętnie zmieniają pracę dla wyższych zarobków?

Praca fizyczna dla kobiet – wymagania i oczekiwania rekrutacyjne

Pracowniczki fizyczne mają wymagające podejście do rekrutacji. Chcą, żeby cały proces przebiegał sprawnie i szybko – bez zbędnego wydłużania, dzielenia rekrutacji na etapy itp. Co ważne, wolą ogłoszenia, które nie wymagają przesłania CV. Jak pokazało badanie, aż 56% respondentek chętniej zaaplikuje na ofertę, w której nie trzeba wysyłać życiorysu zawodowego.

Kobiety wykonujące pracę fizyczną uważnie przeglądają ogłoszenia o pracy. Przed wysłaniem aplikacji najczęściej powstrzymuje je brak:

  • informacji o zarobkach,
  • szczegółów na temat stanowiska,
  • informacji o lokalizacji.

Pracowniczki chcą też czuć, że to, co będą robić, będzie miało sens. Aż 83% badanych kobiet chce wykonywać zadania uważane za pożyteczne.

| Pracownik fizyczny – czym błysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zarobki w pracy kobiet wykonujących tzw. blue collar job

Aż 25% pracujących kobiet jest niezadowolonych ze swoich zarobków, co przekłada się na coraz częstsze negocjacje podwyżki. Czy przynoszą one pozytywne skutki? Jak się okazuje – tak. Wyższe wynagrodzenie w ciągu roku otrzymało 44% kobiet, które wzięły udział w badaniu. Choć wydaje się to wysokim wynikiem, warto zwrócić uwagę, jak kształtowały się podwyżki przyznane mężczyznom. Aż 36% mężczyzn pracujących fizycznie mogło liczyć na wzrost wynagrodzenia w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Kobiet – zaledwie 25%. Obszar negocjacji płacowych należy więc do tych kategorii, w których widać wyraźne dysproporcje między kobietami a mężczyznami.

Praca fizyczna dla kobiet – It’s a Man’s, Man’s, Man’s World? Zdecydowanie nie!

Jak wynika z analiz Gender Equality Index, Polska zajmuje bardzo dalekie, bo aż 23. miejsce pod względem równouprawnienia płci w Unii Europejskiej. W 2021 r. wartość wskaźnika na 100 możliwych punktów wynosiła zaledwie 56,6.

Na polskim rynku pracowników i pracowniczek fizycznych widać jednak poprawę. Według badań Pracuj.pl większość mężczyzn pozytywnie odnosi się do roli kobiet wśród fachowców. Choć nadal widać wyraźne różnice między opiniami mężczyzn i kobiet na temat fizycznej pracy pań, jest szansa na pozytywną zmianę w przyszłości. Obecnie:

  • 73% mężczyzn pozytywnie ocenia umiejętności swoich współpracowniczek (kobiety – 84%),
  • 62% mężczyzn uważa, że kobiety wykonują pracę fizyczną równie dobrze, co mężczyźni (kobiety – 81%),
  • zaledwie 48% mężczyzn twierdzi, że kobiety nie powinny obawiać się podejmowania pracy fizycznej (kobiety – 78%).

Dodatkowo tylko 3,5% badanych mężczyzn nie zgadza się ze stwierdzeniem, że kobiety obsługujące specjalistyczne maszyny i urządzenia wykonują swoje obowiązki tak samo dokładnie jak mężczyźni. Może wkrótce pracowniczki przestaną czuć się  porównywane do swoich współpracowników. W końcu przy wykonywaniu pracy płeć nie powinna mieć znaczenia.

| Akordowy system wynagradzania pracowników - przepisy

Tekst przygotowany na podstawie raportu Pracuj.pl: Polki w pracy fizycznej. Życie zawodowe fachowców z kobiecej perspektywy.