Praca kierowcy TIR-a – wszystko, co warto wiedzieć - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Stan zdrowia, predyspozycje i umiejętności – to kluczowe czynniki decydujące o wykonywaniu pracy w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego. Przed podjęciem decyzji o wyborze profesji warto przeanalizować wszystkie argumenty „za” i „przeciw” oraz określić swoje szanse.   

Długotrwałe wyjazdy, duża odpowiedzialność, a z drugiej strony atrakcyjne zarobki i liczne oferty zatrudnienia – osoba, która rozważa pracę „na tirach”, stoi w obliczu poważnego dylematu. Warto wiedzieć, że:

1. Kierowca ciężarówki powinien posiadać prawo jazdy kat. C lub C+E oraz świadectwo kwalifikacji zawodowej.

Uzyskanie prawa jazdy kat. C lub C+E wymaga ukończenia kursu i zdania egzaminu państwowego. Po zdobyciu uprawnień kandydat na zawodowego kierowcę może ubiegać się o świadectwo kwalifikacji zawodowej umożliwiające przewóz rzeczy. Osoby, które nie ukończyły 21. roku życia, odbywają szkolenie wstępne trwające 280 godzin lekcyjnych. W przypadku osób powyżej 21. roku życia szkolenie trwa 140 godzin.

Jak zostać kierowcą tira?

2. W pracy kierowcy ważne są nie tylko uprawnienia, ale i predyspozycje.

Uprawnienia do wykonywania przewozu rzeczy przysługują przez określony czas (najczęściej 5 lat), po upływie którego kierowca zawodowy przystępuje do szkolenia okresowego. Konieczne jest także przejście badań, podczas których lekarz stwierdza, czy nie występują przeciwwskazania do pracy w charakterze kierowcy. Pracownicy przechodzą również testy psychotechniczne badające m.in. osobowość i zdolności intelektualne.   

3. Kierowca dba o stan techniczny pojazdu.

Od osób wykonujących przewozy oczekuje się także uzdolnień technicznych i wiedzy na temat funkcjonowania oraz konserwacji samochodu. Aby lepiej wywiązywać się z obowiązków, warto interesować się mechaniką i rozwijać umiejętności także w czasie wolnym. Wybór pracy zgodnej z zainteresowaniami sprzyja osiąganiu satysfakcji zawodowej.   

4. Praca kierowcy bywa trudna i niebezpieczna.

Wypadki drogowe, kradzieże, duża odpowiedzialność, praca w pozycji siedzącej, długotrwałe wyjazdy i rozłąka z rodziną – to największe trudności związane z pracą kierowcy zawodowego. Wykonując ten zawód, warto znajdować czas na odpoczynek. Przemęczenie nie tylko odbiera radość z pracy, ale może również osłabiać koncentrację i zwiększać ryzyko wypadku.

Zawód: kierowca tira – zalety i wady

Zarobki tirowca

Trudna i odpowiedzialna praca kierowcy samochodu ciężarowego wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. 6200 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie kierowcy C+E w transporcie krajowym. Osoby, które prowadzą samochód ciężarowy z przyczepą i wykonują przewozy w transporcie międzynarodowym, zarabiały 8600 zł brutto miesięcznie. Na takie zarobki mogli liczyć też np. analitycy IT. Podejmując decyzję w sprawie wyboru zawodu, warto brać pod uwagę nie tylko czynniki materialne.    

Zarobki kierowcy ciężarówki

https://www.facebook.com/pracuj/videos/2206135246342494/

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

19.04.2019
Nowa lista zawodów deficytowych przygotowana przez MEN

Automatyk, elektromechanik, elektronik – to przykładowe profesje, które według prognozy Ministerstwa Edukacji Narodowej będą w przyszłości odgrywać istotną rolę na rynku pracy. Resort przewiduje, że za kilka lat wzrośnie zapotrzebowanie na przedstawicieli tych zawodów.

16.04.2019
Zarobki netto w Polsce poniżej średniej europejskiej

W 2018 r. przeciętne wynagrodzenie netto uzyskiwane przez Polaka stanowiło 71% pensji brutto – w przypadku singla i 77% dochodów brutto – w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny. Takie dane płyną z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki”.

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

 • 15.04.2019
  Coraz więcej obcokrajowców w Polsce

  Mazowsze, Małopolska i Dolny Śląsk – te regiony przyciągają największą liczbę cudzoziemców, którzy chcą pracować lub uczyć się w naszym kraju. Jak podaje Gazeta Prawna, na początku kwietnia 2019 r. 383 tys. obcokrajowców otrzymało pozwolenie na pobyt w Polsce.  

15.04.2019
Coraz więcej obcokrajowców w Polsce

Mazowsze, Małopolska i Dolny Śląsk – te regiony przyciągają największą liczbę cudzoziemców, którzy chcą pracować lub uczyć się w naszym kraju. Jak podaje Gazeta Prawna, na początku kwietnia 2019 r. 383 tys. obcokrajowców otrzymało pozwolenie na pobyt w Polsce.