Praca przy komputerze – czy pracownicy będą otrzymywać rekompensatę od ZUS?

Programista, grafik, architekt – to przykładowe zawody, w których wszystkie lub większość obowiązków wykonuje się przed ekranem komputera. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitor obciąża wzrok. Udowodniła to pewna informatyczka, która <a href="http://sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/II%20UK%20367-17-1.pdf" target="_blank" rel="noopener noreferrer">wygrała proces sądowy</a> z ZUS i dzięki temu otrzyma rekompensatę pieniężną.   

Z treści wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy wynika, że praca przed monitorem odbywa się w szczególnych warunkach, dlatego pracownicy mogą ubiegać się o rekompensaty pieniężne. Takie prawo przysługuje osobom, które:

  • urodziły się po 1948 r., 
  • przed 2009 r. przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach.  

Osoby pracujące na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe korzystają ze specjalnych udogodnień, które chronią ich zdrowie. Pracownikom przysługują np. płatne, co najmniej 5-minutowe przerwy po każdej godzinie pracy. Mogą oni ubiegać się również o refundację okularów korekcyjnych. 

Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/praca-przy-monitorze-praca-w-szczegolnych-warunkach-wyrok-sn/jhxlxxb