Praca w systemie elastycznym – sprawdź, czy to coś dla Ciebie

Masz prawo do elastycznego czasu pracy, jeśli uzyskasz zgodę pracodawcy. Zanim skorzystasz z tej możliwości, warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie. Swoboda w zakresie ustalania godzin pracy wymaga samodyscypliny.  

Elastyczny czas pracy - ustawa

Możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy wynika z art. 140 kodeksu pracy (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19740240141) oraz z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130001291). Takie rozwiązanie może obejmować jednego pracownika lub wszystkie osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie – decyzja należy do pracodawcy, który w określonych przypadkach powinien skonsultować się ze związkami zawodowymi. Osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która korzysta z elastycznego czasu pracy, przysługuje pełnia praw pracowniczych.   

Elastyczny czas pracy – fakty i mity

Dla kogo ruchomy czas pracy?

Chciałbyś samodzielnie decydować o godzinie przyjścia do biura? To kusząca perspektywa, która jednak ma pewne wady. Elastyczne godziny pracy mogą być uciążliwe np. wtedy, gdy nie lubisz pracować w pojedynkę. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli:

  • Jesteś zmotywowany i zdyscyplinowany

Wyznaczasz sobie konkretne zadania na dany dzień i konsekwentnie dążysz do ich realizacji? Korzystasz z przerw o określonych porach, a w czasie pracy koncentrujesz się na wykonywanych czynnościach? Jeśli jesteś zdyscyplinowany i zorientowany na cel, wykonasz to, co zaplanowałeś – bez nadzoru.

  • Osiągasz największą wydajność o niestandardowych porach

Mimo że tkwisz w biurze od 8:00, zaczynasz działać wydajnie np. po 12:00? Zasypiasz późno i masz kłopoty z porannym wstawaniem? Elastyczny czas pracy umożliwiłby Ci aktywność wtedy, gdy jesteś najbardziej efektywny. Korzystając z niego, przestałbyś się spóźniać.   

  • Z powodzeniem łączysz różne rodzaje aktywności

Podjęłaś/podjąłeś pracę dodatkową? Studiujesz w trybie stacjonarnym? Jeśli dzielisz swój czas pomiędzy pracę, szkołę i życie rodzinne, elastyczne godziny pozwolą Ci pogodzić różne obowiązki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu.  

  • Lubisz ciszę, a biurowy zgiełk Ci nie służy

W biurze pełnym ludzi stale dzwonią telefony, odbywają się rozmowy itd. Dźwięki mogą być nieznośne np. dla osób cierpiących na nadwrażliwość, uniemożliwiając koncentrację. Wykonywanie obowiązków „po godzinach” to jedno z rozwiązań tego problemu.  

Nadwrażliwość emocjonalna a funkcjonowanie w środowisku pracy

  • Cierpisz na przewlekłą chorobę, ale nie chcesz rezygnować z pracy

Jesteś chory, więc nie możesz wszystkiego dokładnie zaplanować. Mimo trudności nie zamierzasz jednak przerywać aktywności zawodowej. Możesz poprosić pracodawcę, by dał Ci swobodę w zakresie ustalania godzin pracy i decydowania o tym, czy będziesz wykonywał obowiązki w domu, czy w biurze.

Elastyczny czas pracy – zalety i wady