Projektant gier – co robi?

Dzięki jego kreatywności i umiejętnościom amatorzy gier komputerowych lub planszowych mogą czerpać przyjemność z triumfu lub samego uczestnictwa w zmaganiach. Praca projektanta gier to ciekawa przygoda i trening wyobraźni. Twórca nie tylko wymyśla zasady, ale również kreuje postaci, dopracowuje ich atrybuty i osadza je w świecie, który sam zbudował.   

Dostarczanie ludziom rozrywki to ważne i potrzebne zadanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że projektant gier musi wykonać wiele zadań, aby użytkownik mógł wkroczyć w wirtualną rzeczywistość lub zagrać w ciekawą planszówkę. W tym zawodzie liczy się nie tylko kreatywność; potrzebny jest też dobry warsztat.

Jak rozwijać kreatywność?

Fachowiec może realizować się w obszarach, takich jak: 

  • Gry komputerowe 

Aby zajmować się projektowaniem gier komputerowych, warto uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach dla game designerów. Praca projektanta polega nie tylko na wymyślaniu i dopracowywaniu koncepcji. Taka osoba szlifuje również mechanikę gry (zadania dla graczy, poziomy trudności, system komunikacji pomiędzy uczestnikami itp.) oraz zajmuje się badaniem rynku, a więc sprawdza, czy nie występują już podobne produkty, a jeśli tak, to czym się charakteryzują. W pewnym sensie jest też grafikiem, który przygotowuje makiety. Projektant może liczyć na pomoc fachowców, jednak czasami może pojawić się konieczność samodzielnego stworzenia prostych elementów grafiki.  

Zarobki grafika komputerowego

Jeśli zamierzasz projektować gry komputerowe, dobrze, żebyś znał podstawy programowania. Liczy się również umiejętność tworzenia przejrzystej i czytelnej dokumentacji technicznej. Możesz rozpocząć karierę jako tester i w ten sposób poznawać branżę.    

  • Gry planszowe

Jeśli jesteś pasjonatem planszówek, a w Twojej głowie kłębią się pomysły na tworzenie własnych produktów, możesz zawodowo zająć się projektowaniem. Szukaj inspiracji w wywiadach czy książkach. „Poradnik projektowania gier planszowych” - to tytuł, po który warto sięgnąć na początku. Za powstaniem książki stoi 15 autorów, którzy dzielą się własnym doświadczeniem i radzą, jak zacząć, jak się rozwijać i na co uważać.   

Praca projektanta gier planszowych polega nie tylko na wymyślaniu fabuły i konstruowaniu zasad. Autor opracowuje również prototypy, które następnie testuje. Na etapie testów wyłapuje i koryguje błędy. W tym zawodzie liczy się umiejętność słuchania osób uczestniczących w pierwszych rozgrywkach. Ważne, by uwzględniać ich uwagi i naprawiać niedociągnięcia, które mogłyby odbierać przyjemność płynącą z rozgrywek. Praktyczne umiejętności możesz zdobyć w trakcie warsztatów i szkoleń. Dobrze jest poznać także proces wydawania gry planszowej. Aby przyjrzeć się mu z bliska, możesz odbyć staż lub podjąć pracę w wydawnictwie. Jeśli interesuje Cię freelancing, możesz wysłać do wydawcy projekt i czekać na odpowiedź.  

Kim jest freelancer?