Przedstawiciel handlowy – sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!

Potrafisz budować relacje z ludźmi i posiadasz umiejętności negocjacyjne? Jeśli odnajdujesz w sobie te cechy i chętnie się uczysz, możesz spróbować swoich sił w handlu. To, jakie wynagrodzenie otrzymasz, będzie w dużej mierze zależeć od Twojego zaangażowania.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Pozyskiwanie nowych klientów, prezentowanie oferty przedsiębiorstwa czy negocjowanie warunków współpracy – to przykładowe zadania handlowca. „Praca – przedstawiciel” – zanim wpiszesz takie hasło do wyszukiwarki, zastanów się, czy to zajęcie jest odpowiednie dla Ciebie.

Praca handlowca – fakty i mity

Cechy handlowca

O sukcesie zawodowym decyduje nie tylko ciężka praca. Liczą się również naturalne predyspozycje, które można rozwijać. Chodzi m.in. o:

  • Komunikatywność

Potrafisz słuchać i mówić w taki sposób, by Twój rozmówca zrozumiał, co chcesz przekazać? Jeśli doświadczasz trudności w komunikacji, możesz rozwijać swoje umiejętności i wykonywać ćwiczenia.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

 

  • Entuzjazm

Lubisz swoją pracę? Cieszysz się z tego, co robisz i umiesz zarażać innych swoim entuzjazmem? Pozytywne nastawienie ma duże znaczenie w sprzedaży.

  • Zaangażowanie

Wykonujesz swoją pracę z pełnym oddaniem i starasz się być coraz lepszym fachowcem? To, czy i jak szybko się rozwijasz, wpływa na wyniki sprzedaży.

  • Wiedza

Jesteś specjalistą w swojej dziedzinie? Posiadasz wykształcenie kierunkowe? Dzięki wiedzy fachowej łatwiej jest rozmawiać z klientami.  

  • Umiejętności negocjacyjne

Biegle posługujesz się technikami negocjacyjnymi? O sukcesie w sprzedaży decyduje również to, jak prowadzisz pertraktacje.

  • Kreatywność

Nie wystarczy znać i stosować techniki negocjacyjne. Ważne, żeby umieć je modyfikować w zależności od potrzeb i oczekiwań konkretnego klienta.

Od księgowej po grafika, czyli kreatywność pilnie poszukiwana

  • Odporność na stres

Praca handlowca bywa stresująca, choćby ze względu na konieczność realizowania norm sprzedażowych. W tym zawodzie trzeba zachowywać spokój, niezależnie od okoliczności.  

  • Umiejętność zarządzania sobą w czasie

Handlowiec samodzielnie ustala czas i kolejność spotkań. Umiejętność układania harmonogramu dnia, tygodnia itd. jest niezbędna.  

Zarobki przedstawiciela handlowego

Wynagrodzenie handlowca zależy m.in. od branży. W 2017 r. przedstawiciele związani z motoryzacją i transportem zarabiali przeciętnie 5300 zł brutto. 64% z nich otrzymywało premię co miesiąc. Mogli liczyć również na benefity, np.: służbowy samochód do celów prywatnych (52%), służbowy telefon do celów prywatnych (74%), dofinansowanie zajęć sportowych (27%) czy prywatna opieka medyczna (24%). 5100 zł brutto – tyle wynosiła mediana płac przedstawicieli handlowych z zakresu IT i telekomunikacji. 63% osób zatrudnionych na tym stanowisku dostawało comiesięczne premie. Pracodawcy przyznawali także korzyści pozapłacowe, np.: dofinansowanie zajęć sportowych (31%), służbowy samochód do celów prywatnych (30%), służbowy telefon do celów prywatnych (28%) oraz dostęp do prywatnej opieki medycznej (24%). Dane pochodzą z serwisu: zarobki.pracuj.pl.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska