Przegląd branż, w których możesz zostać konstruktorem

Produkcja, budownictwo i elektronika – to przykładowe dziedziny, w których może specjalizować się konstruktor. Podjęcie pracy wymaga wiedzy i kwalifikacji, które zdobywa się w trakcie studiów na kierunkach, takich jak: mechanika i budowa maszyn, budownictwo, automatyka i robotyka.

Kwalifikacje i umiejętności konstruktora

Projektowanie urządzeń mechanicznych, budynków itd. wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności. Często niezbędne są również uprawnienia, tak jak w przypadku budowlańców. Aby je zdobyć, należy ukończyć pięcioletnie studia magisterskie oraz spełnić inne wymagania wskazane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140001278).

Ile zarabia kierownik budowy?

Konstruktor – zarobki

Wynagrodzenie konstruktorów zależy m.in. od specjalizacji. Duże znaczenie ma również staż pracy. Na wysokość pensji wpływają: kwalifikacje, zaangażowanie oraz rodzaj umowy, na podstawie której wykonuje się obowiązki.

6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

Pensje konstruktorów mogą różnić się w zależności od branży:

  • Produkcja (części samochodowe, artykuły spożywcze itd.)

Konstruktor CAD - pracownik, który projektuje maszyny sterowane numerycznie - w 2017 r. zarabiał przeciętnie 5100 zł brutto. Technologię CNC (Computerized Numerical Control) wykorzystuje się w produkcji. Jej zastosowanie umożliwia wytwarzanie przedmiotów wysokiej jakości w krótkim czasie. Co czwarty konstruktor CAD zarabiał ponad 6200 zł brutto.

Zarobki w branży CNC

  • Automotive

Branża motoryzacyjna wpływa na tempo rozwoju innych gałęzi gospodarki, np. produkcji. Projektowanie samochodów i innych pojazdów to odpowiedzialne zadanie. Osoby, które zajmowały stanowisko konstruktora – projektanta, zarabiały przeciętnie 5300 zł brutto. Co czwarty zarabiał ponad 7200 zł brutto.

  • Elektronika

Absolwenci elektroniki i telekomunikacji mogą liczyć na atrakcyjne zarobki już po uzyskaniu dyplomów. 4900 zł brutto – tyle wynosi przeciętna pensja osób, które ukończyły ten kierunek i mają staż pracy krótszy niż 3 lata. W 2017 r. mediana płac na stanowisku: konstruktor – elektronik wynosiła 5500 zł brutto. Co czwarty zarabi

Dobra pensja na start - po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

ał ponad 6600 zł brutto.

  • Budownictwo

Konstruktorzy budowlani zarabiali 6300 zł brutto, czyli o 1700 zł więcej niż wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce. Atrakcyjne pensje to efekt m.in. dużego zapotrzebowania na ekspertów budowlanych.

Ile zarabia budowlaniec?

Podane wysokości wynagrodzeń zostały ustalone na podstawie analizy ok. 350 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska