Przemęczenie w pracy informatyka – sprawdź, jak sobie z tym radzić

Atrakcyjne zarobki, ciekawe benefity, szerokie możliwości rozwoju, ambitne projekty - to największe zalety pracy w branży IT. Ale jak w każdym zawodzie, tutaj również mogą pojawiać się stresujące sytuacje. Godziny spędzone za biurkiem potrafią doprowadzić do dolegliwości fizycznych. Warto więc zachować równowagę pomiędzy aktywnością zawodową a życiem prywatnym.

Zarobki w IT

Wynagrodzenie uzyskiwane przez specjalistów IT od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wynika to m.in. z dużej liczby wolnych miejsc pracy i szybkiego rozwoju technologii. Doświadczenie i rodzaj wykonywanych obowiązków - to kolejne czynniki, które wpływają na płace. Przykładowe stanowiska w branży informatycznej to:

  • administrator IT – 6000 zł brutto
  • administrator baz danych  - 8100 zł brutto
  • inżynier systemowy – 8500 zł brutto
  • kierownik IT (administrowanie systemami) – 12 300 zł brutto

Dane zgromadzone przez serwis zarobki.pracuj.pl obrazują przeciętne miesięczne zarobki uzyskiwane na poszczególnych stanowiskach w 2017 r.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska

Poziom wynagrodzeń zależy nie tylko od pozycji zawodowej. Czynniki, które również wpływają na wysokość pensji, to np. rodzaj umowy, wielkość i lokalizacja firmy oraz zaangażowanie pracownika. Przykładowo: co drugi Senior Java Developer otrzymywał wynagrodzenie przekraczające 13 500 zł brutto.

6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

Odpowiedzialność w pracy informatyka

Systemy informatyczne coraz częściej stanowią fundament funkcjonowania firm. Utrata lub wyciek danych mogą prowadzić do strat finansowych liczonych w milionach lub miliardach. Specjaliści ds. IT podejmują czynności, które ułatwiają pracę m.in. w bankach i przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz zapobiegają negatywnym zjawiskom. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością. Dodatkowo przemęczenie może powodować siedzący tryb życia i wiele godzin spędzonych przed ekranem komputera. Aby zapobiec negatywnym skutkom stresu i przeciążenia, warto:

  • Rozwijać się, ale znaleźć balans

Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego należy być na bieżąco i stale uzupełniać wiedzę oraz zdobywać nowe umiejętności. To ważne, żeby lubić swoją pracę i interesować się wybraną dziedziną. Dzięki temu wykonywane obowiązki nie będą nużyć i pozbawiać energii. Jednocześnie warto pamiętać o równowadze, oddzielać życie prywatne od zawodowego, uczyć się dystansu i radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

  • Zadbać o komfort w miejscu pracy

Wygodny fotel z zagłówkiem, podnóżek, duże biurko i wysokiej jakości monitor – to elementy stanowiska, które zapewniają komfort i dobre samopoczucie. Dzięki nim można pracować przez kilka godzin, nie odczuwając silnego zmęczenia.      

  • Korzystać z przerw

Aby siedzący tryb pracy nie powodował silnego zmęczenia, bardzo potrzebne są regularne przerwy. Pomagają one zapobiegać przykrym dolegliwościom, takim jak: nadciśnienie, otyłość, żylaki, choroby kręgosłupa itp.  

Przerwy w pracy – zasady

  • Odpoczywać

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w swoją pracę, znajdź czas na odpoczynek. Wypoczywaj tak, jak lubisz. Ważne, żebyś w wolnym czasie – wieczorami, podczas weekendów, w trakcie urlopu itd. -  robił to, co Cię odpręża i uszczęśliwia. Warto zadbać o przyjacielskie spotkania i pielęgnować swoje pasje.

Urlop w domu – jak go spędzić, żeby odpocząć?

  • Uprawiać sport

Brak aktywności fizycznej potęguje uczucie zmęczenia, sprzyja migrenom itp. Gdy regularnie ćwiczysz, jesteś dotleniony i lepiej sypiasz. Dobrze jest znaleźć czas na przejażdżkę rowerową, basen lub choćby spacer.  

Karta MultiSport – wszystko, co warto wiedzieć