Ranking najbogatszych Polaków 2022 – ile zarabia najbogatszy Polak?

Coroczny ranking najbogatszych Polaków „Forbesa” zawsze budzi wiele emocji, zwłaszcza że liczba miliarderów w zestawieniu z roku na rok się zwiększa. Ilu miliarderów znalazło się w nim w tym roku? Jakim majątkiem dysponuje najbogatszy człowiek w Polsce? Która branża jest najbardziej dochodowa? W artykule przedstawiamy czołówkę rankingu oraz omawiamy najciekawsze kwestie z nim związane.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Miliarderzy w Polsce – lista 10 najlepiej zarabiających Polaków
• Najbardziej dochodowe branże – co robią najbogatsi Polacy?

Miliarderzy w Polsce – lista 10 najlepiej zarabiających Polaków

Na szczycie listy osób najbogatszych na świecie w 2022 roku znalazł się Elon Musk – założyciel Tesli oraz SpaceX. Jego majątek opiewa na 219 mld USD. Jak natomiast wygląda sytuacja na liście top 10 najbogatszych Polaków?

Pierwsze miejsce w rankingu stu najbogatszych pozostaje bez zmian: od 4 lat zajmuje je Michał Sołowow z majątkiem wynoszącym 27,3 mld zł. Zaraz za nim plasuje się Jerzy Starak, który zgromadził 18,4 mld zł. Trzecie miejsce należy do Tomasza Biernackiego – 15,7 mld zł.

Poza podium najbogatszych ludzi w Polsce znalazł się Zygmunt Solorz – majątek 13,9 mld zł. To oznacza, że zanotował on spadek o jedną pozycję względem ubiegłorocznego rankingu. Tuż za nim, na miejscach 5. i 6.  – odpowiednio Dominika Kulczyk (7,6 mld zł) i Sebastian Kulczyk (6,0 mld zł), którzy zajmują te same pozycje, co w ubiegłym roku oraz dwa lata wcześniej. Miejsce 7. w rankingu najbogatszych Polaków zajmuje Zbigniew Juroszek z rodziną (4,7 mld zł). Na pozycji 8. uplasował się Arkadiusz Muś (4,3 mld zł), a zaraz za nim Paweł Marchewka (4,1 mld zł). Pierwszą dziesiątkę najbogatszych Polaków w 2022 roku zamykają Bogdan i Elżbieta Kaczmarek z majątkiem o wartości 3,8 mld zł.

Tak przedstawia się czołówka rankingu polskich biznesmenów – lista ta dowodzi, że czołówka od kilku lat pozostaje podobna. Pozycję lidera niezmiennie od 2019 roku zajmuje Sołowow, a na kolejnych miejscach pojawiają się drobne przetasowania.

Najbogatsi ludzie świata – ranking

Najbardziej dochodowe branże – co robią najbogatsi Polacy?

Zarobki najbogatszych Polaków wyglądają imponująco. Czym zajmują się osoby, które osiągnęły tak wielki sukces finansowy? Sprawdź:

 • energetyka – w ten sektor zainwestował Michał Sołowow,
 • farmacja – produkcja leków oraz rozwój farmacji to główna domena Jerzego Staraka,
 • nowe media – to dość pojemna kategoria – można do niej zaliczyć telekomunikację, w której przoduje Zygmunt Solorz, oraz gry komputerowe, czyli domenę Pawła Marchewki,
 • handel – to obszar Tomasza Biernackiego, właściciela sieci sklepów Dino,
 • chemia – w tę gałąź gospodarki zainwestowały dwie osoby znajdujące się w pierwszej dziesiątce listy najbogatszych Polaków – Michał Sołowow oraz Sebastian Kulczyk,
 • energia odnawialna – to jeden z obszarów zainteresowań Dominiki Kulczyk,
 • materiały budowlane – zainwestował w nie Arkadiusz Muś,
 • wyposażenie wnętrz, meble – to przykładowy rodzaj działalności, w który zainwestował Michał Sołowow, to także główna inwestycja Bogdana i Elżbiety Kaczmarków,
 • zakłady bukmacherskie – sektor, w który inwestowali Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną,
 • nieruchomości – drugi obszar zainteresowań rodziny Juroszków,
 • inwestycje – szeroka kategoria, obejmująca inne obszary, którymi zajmowali się Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk.

Branże, którymi interesują się biznesmeni polscy z pierwszych miejsc listy, rozwijają się  niezależnie od warunków i sytuacji na świecie. Dlatego nie dziwi, że mimo inflacji i kryzysu gospodarczego można mówić o powiększeniu majątków osób inwestujących w te dziedziny.

W rankingu najbogatszych Polaków 2022 pojawiło się siedmiu debiutantów. Najlepiej z nich poradził sobie Michał Świerczewski, który działa w branży e-commerce (X-kom). Z majątkiem niemal 1,7 mld zł znalazł się on na 38. miejscu listy.

W jakiej branży brakuje specjalistów? Sprawdź w Barometrze zawodów!

Jak pokazuje ranking „Forbes”, najbogatsi Polacy mogą pochwalić się majątkiem wartym 260 mld zł – biorąc pod uwagę setkę najlepiej zarabiających. To oznacza, że w ich rękach znajduje się równowartość ponad 10,5% polskiego PKB.