Elastyczny czas pracy – fakty i mity
Kto może zostać rzeczoznawcą komunikacyjnym?
Pracodawcy poszukujący pracowników na stanowisko rzeczoznawcy komunikacyjnego stawiają kandydatom szereg wymagań, wśród których najczęściej pojawiają się:
- doświadczenie w pracy związanej z techniczną likwidacją szkód komunikacyjnych,
- umiejętność obsługi profesjonalnych programów komputerowych, przeznaczonych do całościowej obsługi likwidowanych szkód (głównie Audatex, Info-Ekspert, Eurotax oraz DAT),
- wiedza ekspercka dotycząca techniki samochodowej oraz technologii napraw samochodowych,
- znajomość zasad wyceny szkód oraz wartości rynkowej pojazdów,
- minimum średnie wykształcenie, najlepiej związane z mechaniką pojazdową,
- komunikatywność, rzetelność, spostrzegawczość i skrupulatność.
Co należy do obowiązków rzeczoznawcy komunikacyjnego?
Każdy kierowca, któremu przydarzyła się stłuczka czy poważniejsza kolizja i który starał się o uzyskanie odszkodowania od swojej firmy ubezpieczeniowej, miał do czynienia z rzeczoznawcą komunikacyjnym. Taka osoba, w umówionym wcześniej miejscu i czasie, zjawia się na oględziny uszkodzonego pojazdu i sporządza protokół, na podstawie którego firmy ubezpieczeniowe wyceniają wartość koniecznych napraw i wypłacają ubezpieczonemu odpowiednią kwotę. Do codziennych obowiązków rzeczoznawcy komunikacyjnego należą ponadto:
- sporządzanie dokumentacji fotograficznej,
- realizacja oględzin po wykonaniu naprawy pojazdu,
- analizowanie zgromadzonej dokumentacji pod względem zakresu uszkodzeń i korelacji,
- weryfikowanie faktur VAT za naprawę pojazdów,
- współpraca z rzeczoznawcami zewnętrznymi i warsztatami samochodowymi,
- informowanie klientów o postępach w procesie likwidacji szkód i udzielanie niezbędnych informacji dotyczących wyceny napraw.
Rzeczoznawca komunikacyjny – na jakie zarobki może liczyć?
5 benefitów, które chciałbyś dostać w pracy
Mediana zarobków rzeczoznawców komunikacyjnych wynosi 6,2 tys. zł brutto. To oznacza, że połowa osób pracujących na tym stanowisku otrzymuje większe, a połowa - mniejsze wynagrodzenie. Przy takiej przeciętnej wypłacie, zakładając że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, koszty pracodawcy wynoszą w przybliżeniu 4,4 tys. zł netto.
Specjaliści w opisywanej dziedzinie są często dodatkowo motywowani za pośrednictwem świadczeń pozapłacowych. Najczęściej spotykanymi w tym zawodzie benefitami są: prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie zajęć sportowych i świadczenia socjalne.
Dane pochodzą z analizy ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl w 2018 r.