Specjalista ds. personalnych – ile zarabia i czym się zajmuje?

Praca wykonywana przez specjalistę ds. personalnych ma bardzo duże znaczenie dla całej firmy. Jest on odpowiedzialny za realizację polityki i strategii personalnej przedsiębiorstwa. Wśród organizacji rekrutujących na to stanowisko znajdują się przedsiębiorstwa produkcyjne, firmy outsourcingowe i doradztwa personalnego, agencje pośrednictwa pracy i urzędy pracy. 

Specjalista ds. HR – zakres obowiązków

Specjalista ds. personalnych – wymagania

Aby móc starać się o przyjęcie na stanowisko specjalisty ds. personalnych, trzeba spełnić określone wymagania. Od kandydatów do tej pracy oczekuje się między innymi:

  • wyższego wykształcenia (najlepiej związanego z zarządzaniem zasobami ludzkimi, psychologią, socjologią),
  • znajomości języka angielskiego,
  • umiejętności obsługi komputera, ze szczególnym uwzględnieniem oprogramowania MS Office,
  • wiedzy z zakresu technik rekrutacyjnych,

Jak może wyglądać rekrutacja?

  • znajomości aktualnych przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
  • posiadania doświadczenia w pracy w dziale personalnym,
  • określonych cech charakteru, takich jak komunikatywność, samodzielność, kreatywność, rzetelność, sumienność oraz lojalność.

Co należy do obowiązków specjalisty ds. personalnych?

Specjalista ds. personalnych odpowiada za całokształt działań związanych z rekrutacją i rozwojem zawodowym pracowników. W swojej codziennej pracy ma on do czynienia z prowadzeniem dokumentacji kadrowo-płacowej oraz akt osobowych pracowników. Do jego obowiązków należy również nadzorowanie wszystkich formalności związanych z przyjmowaniem i zwalnianiem pracowników, tj. sporządzanie umów i wypowiedzeń oraz zaznajomienie nowo zatrudnionych osób z zasadami funkcjonowania w firmie. Specjalista ds. personalnych współpracuje z różnymi specjalistami przy organizacji szkoleń i innych form dokształcania. 

Praca w HR – zarobki specjalisty ds. personalnych

Przeciętna wysokość wynagrodzenia na stanowisku specjalisty ds. personalnych wynosi 5,4 tys. zł brutto. Ta wartość to mediana, co oznacza, że w przypadku połowy osób pracujących w tym charakterze pensja jest jeszcze wyższa, a druga połowa osiąga niższy dochód. Do atrakcyjnej pensji dochodzą jeszcze pozapłacowe świadczenia. Z danych Pracuj.pl wynika, że ponad 50% specjalistów ds. personalnych otrzymuje benefit w postaci prywatnej opieki medycznej, a 49% - dodatkowe świadczenia socjalne. Często spotykane jest także dofinansowanie zajęć sportowych i ubezpieczenie na życie. Nie bez znaczenia są również stabilne warunki zatrudnienia, na jakie mogą liczyć ci fachowcy. Ponad 95% osób zajmujących opisywane stanowisko jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. 

Zarobki specjalisty ds. personalnych i przedstawicieli innych zawodów można sprawdzić na stronie Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/ .