Spedytor morski – ile zarabia i co robi?

Praca w spedycji polega na organizacji przewozu towaru. Z pozoru może nie wydawać się to zbyt skomplikowane. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Branża spedycyjna jest bardzo rozbudowana i wielowymiarowa, dlatego aby związać się z nią zawodowo, trzeba wyspecjalizować się w określonym obszarze. Jednym z kierunków, w których można się wyszkolić, jest spedycja morska.

Co należy do obowiązków spedytora morskiego?

Najogólniej rzecz ujmując, spedytor morski jest odpowiedzialny za koordynację przewozu różnego rodzaju ładunków drogą morską. Cały ten proces wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów i wykonania czynności, takich jak:

  • wybór środka transportu i firmy przewozowej,
  • zawarcie stosownych umów na usługi przewozowe,
  • ubezpieczenie transportowanego towaru,
  • wystawienie wszystkich niezbędnych dokumentów transportowych,
  • dopełnienie formalności związanych z odprawą celną,
  • dbanie o właściwe oznaczenie przewożonego towaru.

Oprócz zadań związanych ściśle z organizacją konkretnego transportu spedytor morski musi podejmować działania mające na celu zapewnienie klientom jak najwyższej jakości usług. W tym celu monitoruje rynek, wyszukuje nowe firmy transportowe, dba o dobre relacje z armatorami i pozostaje na bieżąco z przepisami prawnymi.

Spedytor morski – jakie kwalifikacje są potrzebne w tym zawodzie?

Ukończenie specjalistycznych kursów lub studiów związanych z logistyką bądź transportem to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia kariery w zawodzie spedytora morskiego. Nie jest to jednak warunek konieczny. O wiele bardziej istotne są znajomość języków obcych (przede wszystkim angielskiego i niemieckiego) oraz duża samodzielność i umiejętność doskonałej organizacji pracy własnej. Spedytor morski powinien także być komunikatywny i posiadać zdolności w zakresie negocjacji i zarządzania kryzysowym zasobami ludzkimi. Nie powinien bać się podejmowania trudnych decyzji i brania na siebie ryzyka. W jego pracy zdarzają się stresujące sytuacje, z którymi powinien umieć sobie radzić.

4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

Zarobki na stanowisku spedytora morskiego

Przeciętne wynagrodzenie osób wykonujących zawód spedytora morskiego wynosiło 6,3 tys. zł brutto w 2018 r. Tak wynika z danych Pracuj.pl. Jest to mediana, czyli wartość środkowa, co oznacza, że połowa specjalistów zatrudnionych na tym stanowisku zarabiała więcej, a połowa mniej. Oprócz niezłej pensji spedytorzy morscy mogą liczyć na atrakcyjne świadczenia pozapłacowe, wśród których można wymienić prywatną opiekę medyczną, służbowy telefon do celów prywatnych, dofinansowanie zajęć sportowych oraz przedpłacone karty. Dodatkową zachętą do podjęcia pracy w tym zawodzie mogą być także stabilne warunki zatrudnienia – ponad 95% ankietowanych osób jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.