Sprawdź, ile możesz zarobić w większych miastach województwa pomorskiego

Pomorze to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc, jeśli chodzi o zarobki. Tak wynika z danych Pracuj.pl. Przeciętne wynagrodzenie w tym województwie wynosi 4,9 tys. zł brutto, a w największych miastach mediana zarobków jest jeszcze wyższa i sięga nawet 5,1 tys. zł.

Zarobki w województwie pomorskim

Zarobki w Gdańsku

Gdańsk przoduje w rankingu miast na Pomorzu, w których zarabia się najwięcej. Przeciętne wynagrodzenie w stolicy województwa pomorskiego wynosi 5,1 tys. zł brutto. Wskazana wartość to mediana, więc połowa osób pracujących w Gdańsku zarabia poniżej, a połowa powyżej podanej kwoty. Istnieją grupy zawodowe w Polsce, które niezależnie od miejsca zamieszkania i zatrudnienia mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Są wśród nich osoby związane z branżą IT. W Gdańsku połowa zbadanych osób pracujących w obszarze IT - rozwój oprogramowania otrzymywała wynagrodzenie większe niż 8,5 tys. zł brutto. Z kolei mediana zarobków w obszarze IT - administracja to 6,9 tys. zł brutto. Szanse na dobre pensje w Gdańsku mają też inżynierowie (mediana ich zarobków wynosi 5,8 tys. zł brutto) oraz specjaliści z zakresu budownictwa (ich przeciętna pensja plasuje się na poziomie 5,6 tys. zł brutto). 

Plusy i minusy pracy w budownictwie

Na jakie zarobki mogą liczyć mieszkańcy Sopotu?

Sopot to zaraz po Gdańsku najbardziej atrakcyjne pod względem zarobków miasto w województwie pomorskim. Mediana zarobków wynosi tam 5 tys. zł brutto. Przeciętne wynagrodzenia plasują się na następującym poziomie:

  • IT – rozwój oprogramowania: 8,3 tys. zł brutto
  • Ubezpieczenia: 6 tys. zł brutto
  • Sprzedaż/ Obsługa klienta: 5 tys. zł brutto
  • Hotelarstwo/ Gastronomia/ Turystyka: 3,9 tys. zł brutto
  • Administracja biurowa: 3,6 tys. zł brutto 

Wynagrodzenia w Tczewie

W większych miastach zarabia się więcej. A jak wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach? W niewielkim Tczewie przeciętna pensja w 2018 roku wynosiła 4,3 tys. zł brutto, czyli o 600 zł mniej niż wysokość przeciętnego wynagrodzenia w całym województwie pomorskim. Z atrakcyjnymi zarobkami wiąże się zatrudnienie w obszarach: inżynieria (5,7 tys. zł brutto), kontrola jakości (4,7 tys. zł brutto) oraz produkcja (4,4 tys. zł brutto). Wysokość pensji jest także uzależniona od poziomu stanowiska. Kierownicy w Tczewie zarabiają przeciętnie 8,1 tys. zł brutto, a specjaliści, czyli osoby niezwiązane z zarządzaniem personelem, otrzymują przeciętnie 4 tys. zł brutto. 

Niezależnie od tego, jakie stanowisko chcemy zajmować, poszukiwania wymarzonej posady warto zacząć od przygotowania atrakcyjnych i niesztampowych dokumentów aplikacyjnych.