Technik energetyk – jakie ma perspektywy rozwoju?

Absolwenci średnich szkół technicznych, którzy kształcili się na kierunkach związanych z energetyką, mają różne możliwości rozwoju. Mogą szukać zatrudnienia w firmach zajmujących się wytwarzaniem, pozyskiwaniem i poszukiwaniem nowych źródeł energii, a także w organizacjach specjalizujących się w opracowywaniu technologii użytecznych w tym obszarze. 

Technik – zakres obowiązków

Jakie umiejętności posiada technik energetyk?

Absolwenci technikum o specjalności energetyka posiadają kompetencje cenione przez wielu pracodawców. Potrafią oni m.in.:

  • wykonywać pomiary wielkości elektrycznych i nieelektrycznych oraz sporządzać dokumentację wykonywanych pomiarów
  • dobierać odpowiednie materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne niezbędne podczas realizacji konkretnych projektów
  • diagnozować przyczyny zużycia instalacji i urządzeń energetycznych oraz różnego rodzaju usterek i uszkodzeń
  • wykorzystywać specjalistyczne oprogramowanie komputerowe podczas pracy

Z takimi umiejętnościami można z powodzeniem starać się o znalezienie pracy w zawodzie. Wiele firm poszukuje osób z niewielkim jeszcze doświadczeniem, ale aktualną i fachową wiedzą, które można przyuczyć do zawodu i wspomagać w rozwijaniu kompetencji. 

Czym zajmuje się technik energetyk?

Do najważniejszych zadań na tym stanowisku należą: dobór, instalacja i obsługa urządzeń oraz systemów służących do wytwarzania energii w zakładach, takich jak choćby elektrownie cieplne, elektrownie wodne oraz elektrownie wiatrowe. Technik energetyk musi ponadto umieć zlokalizować i zdiagnozować przyczyny usterek występujących w układach automatyki energetycznej, a także stosować odpowiednią aparaturę kontrolno-pomiarową i metody pomiaru niezbędne podczas badania różnego typu urządzeń elektrycznych.  

Perspektywy rozwoju w zawodzie

Wiedza na temat źródeł energii i sposobów jej pozyskiwania stale się zwiększa, co ma także związek z rozwojem nowoczesnych technologii. Zajmujący się tą dziedziną fachowcy, dla których liczy się zdobywanie nowych kompetencji i udział w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, muszą zatem być na bieżąco ze wszystkimi pojawiającymi się w tym zakresie nowinkami. Postęp w dziedzinie energetyki powoduje wzrost zapotrzebowania na specjalistów od nietypowych zadań, o szerokich kompetencjach. Przykładem może być zawód audytora energetycznego. Osoby na tym stanowisku zajmują się nie tylko określaniem zapotrzebowania na energię w danym budynku, ale też np. obsługą dotacji pozyskanych na cele związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Technik energetyk – zarobki

Wysokość wynagrodzenia w tym zawodzie jest uzależniona zarówno od poziomu doświadczenia i kompetencji, jak i miejsca zatrudnienia. Dobrzy specjaliści mogą liczyć nie tylko na atrakcyjną pensję, ale też na wiele pozapłacowych świadczeń.

Wynagrodzenie za pracę – pytania i odpowiedzi