Technik serwisant – ile zarabia?

W 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie technika serwisanta wynosiło 4900 zł brutto. Znaczna część osób zatrudnionych na tym stanowisku otrzymywała także comiesięczne premie i benefity, np. dostęp do prywatnej opieki medycznej i służbowy telefon do celów prywatnych. 

Na czym polega praca serwisanta?

Ważne, by komputery i urządzenia peryferyjne znajdujące się w firmie działały bez zarzutu. Awarie i problemy techniczne utrudniają i opóźniają pracę. Obowiązki, jakie wykonuje technik serwisant, to przede wszystkim:

  • podłączanie sprzętu komputerowego,
  • regularna kontrola stanu technicznego urządzeń,
  • konserwacja i dokonywanie niezbędnych napraw sprzętu,
  • prowadzenie dokumentacji technicznej,
  • organizowanie szkoleń dla pracowników. 

Jakie wymagania powinien spełniać kandydat?

Pracę technika serwisanta może wykonywać np. absolwent technikum informatycznego. Pracodawcy czasami oczekują jednak wyższego wykształcenia, zdobytego na przykład na kierunku: elektronika i telekomunikacja lub pokrewnych. Kluczowe znaczenie mają umiejętności twarde, takie jak:

  • Wiedza na temat budowy sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych

Znajomość budowy konserwowanego i naprawianego sprzętu to podstawa w pracy serwisanta. Dzięki niej możliwe jest m.in. szybkie diagnozowanie i naprawianie awarii. 

  • Znajomość systemów operacyjnych Windows i Linux

Wiedza z zakresu elektromechaniki to jednak nie wszystko. Serwisant powinien płynnie poruszać się w środowisku systemowym naprawianych komputerów. Wiedza fachowa umożliwia instalowanie oprogramowania i przygotowywanie urządzeń do pracy.  

  • Znajomość języka angielskiego 

W pracy technika serwisanta liczą się także umiejętności językowe. Dokumentację techniczną wypełnia się w języku angielskim. 

  • Prawo jazdy kat. B

Zdarza się, że serwisant sprzętu komputerowego musi przemieszczać się pomiędzy różnymi oddziałami firmy lub dojeżdżać do domu klienta. Właśnie dlatego w tym zawodzie niezbędna jest mobilność, którą uzyskuje się dzięki uprawnieniom do prowadzenia pojazdów. 

Potrzebne są także kompetencje miękkie, a zwłaszcza: umiejętność rozwiązywania problemów i zdolność logicznego myślenia, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, otwartość na wiedzę. 

5 mitów na temat pracy w branży IT

Serwisant komputerowy – zarobki

4900 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła mediana płac na stanowisku technika serwisanta komputerowego. Połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. 36% zatrudnionych mogło liczyć na comiesięczną premię. Część serwisantów otrzymywała także świadczenia pozapłacowe. Wśród najczęściej przyznawanych benefitów znalazły się: dostęp do prywatnej opieki medycznej (30%), służbowy telefon do celów prywatnych (28%), ubezpieczenie na życie (26%) oraz dofinansowanie zajęć sportowych (22%). 

Karta MultiSport – wszystko, co warto wiedzieć

Przedstawione dane pochodzą z ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.