Telemarketer – jakie wymagania stawiają pracodawcy?

Praca „na słuchawce” może stanowić dobre rozpoczęcie kariery handlowca. Jako telemarketer masz okazję poznać techniki sprzedażowe i doskonalić się w obsłudze klienta. Umiejętności tego rodzaju przydadzą Ci się na kolejnych etapach rozwoju zawodowego, na przykład gdy wybierzesz pracę agenta nieruchomości albo przedstawiciela handlowego.

Praca w sprzedaży telefonicznej to doskonały wybór dla studentów oraz innych osób poszukujących elastycznych form zatrudnienia i możliwości doskonalenia kompetencji miękkich. Umiejętności i cechy, których oczekują pracodawcy, to przede wszystkim:

  • Komunikatywność

Telemarketer powinien mówić w jasny sposób. Ważne, by posługiwał się słownictwem zrozumiałym dla rozmówcy, a także wsłuchiwał się w jego słowa. 

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

  • Uważność 

Komunikatywność to nie wszystko. Liczy się także uważność i autentyczne zainteresowanie oczekiwaniami klienta. Dzięki temu możliwe jest nawiązywanie życzliwych relacji. 

  • Kultura osobista

Ważne, by rozmowa telefoniczna z osobą, która chce skorzystać z oferty firmy, przebiegała zgodnie z zasadami savoir-vivre. Powitanie, pożegnanie, stosowanie zwrotów grzecznościowych, pozwalanie rozmówcy na dokończenie wypowiedzi – to podstawy. 

  • Zaangażowanie 

Ogromne znaczenie ma również to, czy telemarketer jest zaangażowany w interakcję. Brak motywacji i znudzenie mogą być wyczuwalne w głosie i sposobie przedstawiania oferty, a to potrafi skutecznie zniechęcić klientów do zakupu.

  • Dobra organizacja pracy

Telemarketerzy realizują normy sprzedażowe. Osiąganie zadowalających efektów jest niemożliwe, jeśli nie potrafisz efektywnie wykorzystywać czasu pracy. 

  • Doświadczenie w sprzedaży

Pracodawcy nie zawsze oczekują doświadczenia handlowego, ale to, że w przeszłości zajmowałeś się sprzedażą, z pewnością będzie stanowić Twój atut. 

  • Odporność na stres

Konieczność realizowania norm sprzedażowych, duże tempo pracy, rozmowy z trudnymi klientami - to stresory, które mogą utrudniać pracę w telemarketingu. Ważne, by panować nad nerwami niezależnie od okoliczności. 

  • Umiejętność obsługi komputera 

Czasami w ogłoszeniach pojawia się wymóg obsługi komputera, np. na podstawowym poziomie (znajomość środowiska Windows i pakietu MS Office). Warto to uwzględnić, przygotowując się do rekrutacji. 

Jak opisać w CV znajomość programów komputerowych?

Telemarketer – zarobki

3500 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie telemarketera. Część osób zatrudnionych na tym stanowisku mogła liczyć również na benefity. Wśród najczęściej przyznawanych dodatków pozapłacowych znajdowały się: dofinansowanie zajęć sportowych (19%), prywatna opieka medyczna (13%), służbowy telefon do celów prywatnych (10%), świadczenia socjalne (9%). 

Motywacja płacowa czy pozapłacowa – co wybrać?

Dane dotyczące wynagrodzeń pochodzą z ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl