Trener sprzedaży – zadania, umiejętności, zarobki

Prowadzenie szkoleń to podstawowe zadanie trenera sprzedaży. Dzięki posiadanym umiejętnościom i doświadczeniu taka osoba uczy handlowców, jak rozwijać własny potencjał i w efekcie coraz lepiej realizować cele sprzedażowe. 

Czym się zajmuje trener sprzedaży?

Praca trenera polega na wspieraniu sprzedawców poprzez dostarczanie im wiedzy i motywacji. Główne obszary, w których działa fachowiec, to: 

  • Psychologia sprzedaży

Trener sprzedaży objaśnia mechanizmy psychologiczne, które wpływają na relację: klient-handlowiec. Uczy, jak analizować potrzeby osób, którym chcemy coś sprzedać. Pokazuje także, co robić np. w sytuacji, gdy potencjalny kupiec ma obiekcje i nie jest przekonany, czy dokona zakupu. 

  • Organizacja szkoleń 

Na trenerze spoczywa również zadanie organizowania szkoleń. Uczestnicy spotkań chcą zdobyć wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą coraz lepszymi sprzedawcami. Zależy im na tym, by poznać ofertę produktową firmy. Ważne, by coach potrafił przygotowywać przydatne materiały szkoleniowe i analizować efekty swoich działań.  

  • Prowadzenie spotkań/sesji coachingowych

Coach służy wsparciem, uczy klienta stawiania sobie odpowiednich pytań, pomaga w odkrywaniu potencjału, potrzeb, oczekiwań, celów itd. Dzięki sesjom coachingowym można podjąć pracę nad sobą i rozwijać swoje mocne strony. 

 

Coaching: Poznaj siebie, pokonaj blokadę, uwolnij swój potencjał

 

Kompetencje trenera sprzedaży

Zarządzanie, marketing, dziennikarstwo, psychologia – absolwenci tych kierunków posiadają wiedzę, dzięki której mogą rozpocząć karierę trenera sprzedaży. Ważne, by w ferworze organizowania szkoleń nie zapominać o własnym rozwoju zawodowym i uzupełnianiu wiedzy w trakcie specjalistycznych kursów, studiów podyplomowych itd. Warto np. korzystać z oferty szkół trenerów sprzedaży, poznawać tajniki storytellingu czy komunikacji interpersonalnej. Certyfikaty i dyplomy zdobywane przez trenerów wpływają na ich wizerunek zawodowy, ponieważ stanowią potwierdzenie kompetencji.   

Pracodawcy oczekują od trenerów również doświadczenia w sprzedaży. Liczy się także praktyka w organizowaniu szkoleń. Im więcej godzin poświęcisz na szkolenie innych, tym pewniej poczujesz się w swojej roli. 

Trener sprzedaży – zarobki

7200 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła mediana płac na stanowisku trenera sprzedaży. To oznacza, że połowa pracowników zarabiała mniej, a połowa więcej niż wskazana kwota. 73% osób wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Znaczna część trenerów mogła liczyć na benefity pozapłacowe, tj.:

  • dofinansowanie zajęć sportowych (48%),
  • prywatna opieka medyczna (44%),
  • służbowy telefon do celów prywatnych (43%),
  • służbowy samochód do celów prywatnych (41%). 

Jak znane firmy motywują pracowników?

Przedstawione dane pochodzą z ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.