Różne oblicza pracy przedstawiciela handlowego
Vanseller zajmuje się sprzedażą produktów wprost z samochodu dostawczego. Do jego podstawowych zadań należy poruszanie się po ustalonym terenie, eksponowanie i sprzedaż artykułów znajdujących się w ofercie pracodawcy oraz nawiązywanie relacji z klientami. Kierowcy-dostawcy często reprezentują branżę spożywczą i mają w swoim asortymencie np. lody, batony, chipsy i inne przekąski. Kierowca-dostawca, tak jak inni sprzedawcy, realizuje plany sprzedażowe. Zajmuje się też pozyskiwaniem klientów.
Kwalifikacje i predyspozycje vansellera
Na stanowisku vansellera spełni się osoba, która posiada predyspozycje nie tylko handlowca, ale również kierowcy. Wymagania, które pojawiają się w ofertach pracy, to m.in.:
- Co najmniej średnie wykształcenie
Choć pracodawcy zwykle nie oczekują wyższego wykształcenia, dyplom uczelni bywa mile widziany. Kierunki przydatne w handlu to np. marketing lub zarządzanie sprzedażą.
- Umiejętności sprzedażowe
Znajomość technik sprzedaży, umiejętność negocjacji, prezentacja oferty – to przykładowe kompetencje, które sprzyjają realizacji celów sprzedażowych. Można zdobywać je w trakcie kursów i szkoleń oraz podczas lektury książek, takich jak np. Biblia handlowca autorstwa Gitomera.
10 książek, które warto przeczytać, aby rozwijać umiejętności sprzedażowe
- Prawo jazdy kat. B
Samochód to jedno z narzędzi pracy vansellera. Ważne, by kandydat był doświadczonym, uważnym i skoncentrowanym kierowcą.
- Komunikatywność
Kierowca-dostawca nawiązuje i pielęgnuje relacje z klientami. Powinien więc posiadać umiejętność słuchania i klarownego formułowania swoich myśli.
- Samodzielność i dobra organizacja
Vanseller zwykle podróżuje w pojedynkę. To oznacza, że spoczywają na nim różnorodne obowiązki – nie tylko prowadzenie samochodu, ale również uzupełnianie dokumentacji, przygotowywanie i organizowanie spotkań, negocjowanie itd.
Ile zarabia kierowca – dostawca?
4400 zł brutto – tyle w 2018 r. wynosiła mediana płac na stanowisku kierowcy-dostawcy (oznacza to, że połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty). Część osób otrzymywała także benefity. Wśród najczęściej przyznawanych dodatków pozapłacowych znalazły się: służbowy telefon do celów prywatnych (24%), służbowy samochód do celów prywatnych (13%), świadczenia socjalne (8%) oraz ubezpieczenie na życie (7%). Na comiesięczną premię mogło liczyć 22% pracujących. Wśród vansellerów przeważali mężczyźni (96%).
Przedstawione dane pochodzą z analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.