W 2018 r. Polacy wpłacili do urzędu skarbowego 102 mld zł - zarobki.pracuj.pl
  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

06

Im wyższy dochód, tym wyższy podatek PIT, który stanowi określony procent kwoty zarobionej w ciągu roku. W 2018 r. Polacy przekazali fiskusowi znacznie więcej pieniędzy niż rok wcześniej.  

Portal Business Insider przeprowadził ankietę w Izbach Administracji Skarbowej. Z danych zgromadzonych przez serwis wynika, że zarabiamy coraz więcej. W 2018 r. do urzędów skarbowych wpłacono 102,14 mld zł podatku dochodowego. Najwyższe sumy podatku dochodowego odnotowano na Mazowszu (23,4 mld zł), na Śląsku (11,5 mld zł), w Wielkopolsce (9,7 mld zł) oraz w Małopolsce (8,7 mld zł). 90,7 mld zł – taka kwota wpłynęła do urzędów skarbowych w 2017 r. 

Wymiar podatku PIT zależy od dochodu. Im więcej zarabiamy, tym wyżej opodatkowane jest nasze wynagrodzenie. W przypadku skali podatkowej stawka obciążenia fiskalnego może wynosić 18% lub 32%. Wyższe opodatkowanie występuje przy rocznym dochodzie przekraczającym 85 528 zł. 

Drugi próg podatkowy z perspektywy pracownika

Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl, aby ustalić wysokość miesięcznej zaliczki na podatek PIT, odprowadzanej z Twojej pensji. 

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/finanse/jestesmy-coraz-bogatsi-placimy-coraz-wyzsze-podatki/06e02hy 

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

  • Indywidualny raport zarobki
  • Kalkulator netto-brutto
  • Przeciętne zarobki na stanowisku
  • Kreator CV

Artykuły o podobnej tematyce

07.02.2020
Podatek od wynagrodzenia – co powinieneś o nim wiedzieć?

Zaliczka na podatek dochodowy to jedna z kwot odliczanych od pensji brutto. Wypłata brutto pomniejszana jest również o różnego rodzaju składki. Od sierpnia 2019 r. osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego.

15.09.2018
Czym są progi podatkowe i jak działają?

Próg podatkowy to granica dochodu, po przekroczeniu której wzrasta wysokość podatku. Oznacza to, że im więcej zarabiasz w ciągu roku, tym wyżej jest opodatkowane Twoje wynagrodzenie.   

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

19.02.2020
Praca zdalna pożądana przez pracowników

Możliwość wykonywania choćby części obowiązków w trybie zdalnym jest ważna dla blisko połowy pracowników. Potwierdzają to wyniki badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”.