W tych zawodach zaczyna brakować specjalistów!

Informatycy, nauczyciele języków obcych, sprzedawcy, operatorzy wózków jezdniowych – to pracownicy, których pracodawcy bezskutecznie poszukiwali w pierwszej połowie 2018 r. Wykonywanie zawodów deficytowych zwiększa szanse na satysfakcjonujące zarobki.

W zawodach deficytowych, wskazywanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, płaca na rękę systematycznie rośnie, ale nie jest to jedyna korzyść wynikająca z wyboru takich profesji. Pracownicy zyskują także spokój i nie muszą obawiać się bezrobocia. Ważne jednak, by nie spoczywać na laurach i stale podnosić swoje kwalifikacje, nawet jeśli jest się przedstawicielem profesji pożądanej przez pracodawców. Chodzi o zawody, takie jak:  

  • Programista aplikacji

W pierwszej połowie 2018 r. osoby zajmujące się tworzeniem aplikacji były potrzebne w szczególności w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim lubelskim i małopolskim.

  • Specjalista ds. rozwoju systemów informatycznych

Specjaliści ds. rozwoju systemów informatycznych byli poszukiwani w szczególności w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim.

  • Administrator systemów komputerowych

Administratorzy systemów komputerowych byli potrzebni w szczególności w województwach: podlaskim (zawód maksymalnie deficytowy), kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim i podkarpackim.  

  • Lektor języka obcego

Nauczyciel języków obcych to zawód deficytowy w województwach: podlaskim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim.

  • Agent / administrator nieruchomości

Agentów i administratorów nieruchomości brakowało w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, małopolskim i lubelskim.   

3 powody, dla których warto zostać doradcą ds. nieruchomości

  • Robotnik przemysłowy

Robotnik przemysłowy to zawód deficytowy w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, dolnośląskim i podkarpackim.

  • Specjalista ds. sprzedaży

Sprzedawców brakowało w szczególności w województwach: podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, świętokrzyskim i lubelskim.

Jakie cechy powinien posiadać idealny handlowiec

  • Doradca finansowy / doradca inwestycyjny

Doradca finansowy i doradca inwestycyjny to zawody deficytowe w województwach: pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim i lubelskim.  

  • Operator urządzeń do obróbki powierzchniowej metali

Operatorów maszyn do obróbki metali brakowało głównie w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i opolskim.

  • Magazynier

Magazynierzy byli poszukiwani szczególnie w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl, w drugim kwartale 2018 r. najwięcej ofert pracy kierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży (31%), specjalistów ds. obsługi klienta (22%), specjalistów ds. IT (15%), specjalistów ds. finansów (14%) oraz inżynierów (12%).

Rynek Pracy Specjalistów Q2 2018