W tych zawodach zarobisz przeciętnie 3 tys. zł brutto

Ratownicy wodni, krawcowe i sekretarki medyczne – to przykładowe profesje, w których przeciętne wynagrodzenie wynosi 3 tys. zł brutto. Jest to mediana, co oznacza, że połowa osób zatrudnionych na tych stanowiskach zarabia mniej, a połowa więcej. 

Ratownik wodny

Aby zostać ratownikiem wodnym, trzeba przede wszystkim świetnie pływać i czuć się pewnie zarówno w basenie, jak i w otwartych akwenach. Konieczne jest także ukończenie kursów uprawniających do wykonywania zawodu, podczas których weryfikuje się kondycję i umiejętności kandydatów w zakresie pływania i znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Na ratownikach spoczywa ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzkie. Powinni oni zatem być:

  • spostrzegawczy,
  • sumienni i punktualni,
  • cierpliwi a jednocześnie stanowczy i asertywni,
  • świadomi wagi swojej pracy,
  • opanowani.

Ratownik wodny – zakres obowiązków

Krawcowa

Zawód krawcowej wraca do łask. Coraz więcej osób chce mieć rzeczy szyte na miarę, dopasowane idealnie do własnych upodobań i sylwetki. Aby zostać krawcową, trzeba posiadać ponadprzeciętne zdolności w zakresie kroju i szycia oraz zmysł estetyczny pozwalający tworzyć rzeczy ładne, modne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Wiedzę i umiejętności w tym zakresie można zdobyć w odpowiednich szkołach i na specjalistycznych kursach albo nauczyć się szyć samodzielnie. Do zadań krawcowej należy szycie ubrań zgodnie z projektem ustalonym z klientem, robienie wykrojów, dokonywanie przeróbek i napraw odzieży, dobieranie tkanin i detali potrzebnych do wykonania projektu oraz doradzanie klientom w zakresie doboru właściwych fasonów.

Sekretarka medyczna

Do najważniejszych zadań sekretarek medycznych należy rejestrowanie pacjentów i umawianie wizyt do lekarzy specjalistów. Są one również odpowiedzialne za prowadzenie dokumentacji medycznej i wystawianie faktur oraz przyjmowanie i nadawanie korespondencji służbowej. Nadzór nad prawidłową pracą biura w placówce medycznej również wchodzi w zakres ich kompetencji. Idealna sekretarka medyczna musi zatem być dobrze zorganizowana, asertywna i kontaktowa. 

Ile trzeba zarabiać, żeby przekroczyć próg podatkowy? Drugi próg podatkowy, wynoszący 32%,  dotyczy osób, które w danym roku uzyskały dochód przekraczający 85 528 zł brutto. Otrzymując pensję w wysokości 3 tys. zł brutto, osiąga się roczny dochód nieprzekraczający 85 528 zł brutto.

Drugi próg podatkowy z perspektywy pracownika

Brak satysfakcji z poziomu osiąganego wynagrodzenia to najczęstsza z przyczyn, jakie stoją za decyzją o zmianie pracy. Aby osiągać znacznie wyższe dochody, czasem konieczne jest przekwalifikowanie się i zdobycie całkiem nowych kompetencji.