Województwo lubelskie – przegląd zarobków

3,8 tys. zł brutto – na takie przeciętne wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy w województwie lubelskim. Ta wartość nie czyni z regionu najbardziej atrakcyjnego miejsca pod względem wysokości zarobków, co jednak nie oznacza, że nie można tam znaleźć ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Zarabiasz zbyt mało? Sprawdź, jak negocjować podwyżkę!

Mediana zarobków w największych miastach województwa lubelskiego

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że najwyższe przeciętne wynagrodzenia w województwie lubelskim osiągają pracownicy zatrudnieni w Lublinie. Tam mediana zarobków wynosiła 4,1 tys. zł brutto w 2018 r. Oznacza to, że połowa osób zarabiała więcej, a połowa mniej od wymienionej kwoty. Jeśli chodzi o inne ważne ośrodki miejskie w tym regionie, to sytuacja wygląda następująco:

  • Puławy – 3,7 tys. zł brutto 
  • Świdnik – 3,65 tys. zł brutto
  • Biała Podlaska – 3,55 tys. zł brutto
  • Chełm – 3,5 tys. zł brutto
  • Zamość – 3,5 tys. zł brutto

W których specjalizacjach zapewnione są najlepsze zarobki?

Wśród najlepiej opłacanych specjalizacji w województwie lubelskim na pierwszym miejscu znalazły się te, które są powiązane z branżą IT. Osoby, które wykonują pracę polegającą na programowaniu czy dokonywaniu analiz biznesowych w ramach IT, osiągają przeciętne wynagrodzenie 7,5 tys. zł brutto. Na pensję nie mogą też narzekać specjaliści ds. kontrolingu. Specjalizacja finanse/ ekonomia – kontroling gwarantuje przeciętną wypłatę 6,5 tys. zł brutto.  

Doświadczenie czy wykształcenie – co wpływa na Twoją pensję?

W jakich obszarach w województwie lubelskim zarabia się najmniej?

Relatywnie niskie zarobki są udziałem pracowników związanych ze specjalizacjami, takimi jak: sprzedaż / obsługa klienta - odzież / dodatki / biżuteria, hotelarstwo / gastronomia / turystyka - hotelarstwo oraz praca fizyczna - pracownicy ochrony. Mediana zarobków w tych obszarach wynosi kolejno: 3 tys. zł brutto, 3 tys. zł brutto i 2,5 tys. zł brutto.

Co jeszcze może mieć wpływ na wysokość zarobków?

W województwie lubelskim można zaobserwować tendencje obecne także w pozostałych regionach kraju, a sprowadzające się do tego, że im wyższe stanowisko, tym lepsza płaca. Mediana zarobków specjalistów wynosiła w 2018 r. 3,7 tys. zł brutto, podczas gdy kierownicy i dyrektorzy otrzymywali przeciętnie 8 tys. zł brutto i 16 tys. zł brutto. Niemałe znaczenie dla wysokości zarobków ma także staż pracy. Różnica w medianie zarobków specjalistów posiadających poniżej i powyżej 3 lat doświadczenia sięgała w 2018 r. 600 złotych. Czynnikami, które mają wpływ na pensję, są także wykształcenie i wielkość firmy zatrudniającej pracownika.  

Zarobki osób pracujących w województwie lubelskim można sprawdzić na stronie Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/