Województwo śląskie – w jakich branżach zarobisz najwięcej, a w jakich najmniej?

Przeciętne wynagrodzenie osób pracujących w województwie śląskim wynosiło 4,4 tys. zł brutto w 2018 r. Tak wynika z danych Pracuj.pl. Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość pensji okazała się specjalizacja pracowników.

Województwo Śląskie

Kto może liczyć na najwyższe zarobki?

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez Pracuj.pl najlepsze warunki płacowe były udziałem specjalistów związanych z branżą IT. Taką tendencję można zaobserwować w wielu innych województwach. W śląskim osoby pracujące w obszarze IT - rozwój oprogramowania – architektura zarabiały przeciętnie 12,5 tys. zł brutto. Mediana zarobków osób specjalizujących się w zarządzaniu projektem IT wynosiła 8,5 tys. zł brutto. Trzecia w kolejności pod względem przeciętnej wysokości płac była grupa pracowników zawodowo związana z obszarem: badania i rozwój - Business Intelligence/Data Warehouse. Ich przeciętne wynagrodzenie plasowało się na poziomie 8 tys. zł brutto miesięcznie. Jeśli weźmie się pod uwagę stanowiska kierownicze, to statystyki prezentują się nieco inaczej. Na pierwszym miejscu znaleźli się managerowie działający w specjalizacji IT – rozwój oprogramowania, z przeciętnymi zarobkami: 11 tys. zł brutto. Zaraz za nimi uplasowały się osoby zajmujące kierownicze stanowiska w obszarze finanse/ekonomia. Mediana ich zarobków wynosiła 10 tys. zł brutto. Na identyczne przeciętne wynagrodzenie mogli liczyć kierownicy specjalizujący się w zakupach.

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Kto zarabiał najmniej?

Do najniżej opłacanych specjalizacji w województwie śląskim należały:

  • sprzedaż/obsługa klienta - odzież/dodatki/biżuteria,
  • hotelarstwo/gastronomia/turystyka – hotelarstwo,
  • praca fizyczna - pracownicy ochrony.

Przeciętna pensja osób specjalizujących się w wymienionych obszarach wynosiła tyle samo, czyli 3 tys. zł brutto miesięcznie. Zarobki kadry zarządzającej w najniżej opłacanych specjalizacjach nie przekraczały 7 tys. zł brutto miesięcznie. Managerowie zatrudnieni w obszarach: call center i praca fizyczna zarabiali przeciętnie 6,5 tys. zł brutto i 6 tys. zł brutto.

Praca gastronomia - śląskie

Również praca w gastronomii nie okazała się dla managerów zajęciem ponadprzeciętnie dochodowym. Mediana zarobków kierowników w obszarze hotelarstwo/gastronomia/ turystyka wynosiła 6,5 tys. zł brutto.

Czynniki mające wpływ na wysokość wynagrodzenia

Na ostateczną wysokość zarobków, oprócz obszaru specjalizacji, ma wpływ wiele innych czynników. Wśród nich najważniejsze to poziom stanowiska, staż pracy oraz wykształcenie. Jak pokazują wyniki ankiety, lepsze wynagrodzenie oferują firmy zatrudniające powyżej 50 osób.

Dane pochodzą z analizy ankiet wypełnionych w serwisie zarobki.pracuj.pl w 2018 r:

Województwo Śląskie