Emigracja zarobkowa, czyli za podwyżką do innego miasta lub kraju

Jedni stale tęsknią, choć zyskali imponujące zarobki. Inni mówią, że dopiero przeprowadzka pozwoliła im rozwinąć skrzydła i poczuć finansową satysfakcję. Inni wzdychają z sentymentem za powolniejszym tempem życia, które stracili w zamian za podwyżkę. Pożegnania ze „swoim” miastem czy nawet krajem mogą być smutne, ale bywają też początkiem czegoś lepszego. Wszystko zależy od motywacji. Sprawdź, kto i dlaczego najczęściej decyduje się na przeprowadzkę za pracą.

Czego dowiesz się z artykułu?

Emigracja zarobkowa – co to jest?
Emigracja zarobkowa Polaków za granicę – dokąd najczęściej wyjeżdżamy?
Kto i dlaczego decyduje się na wyjazd zarobkowy za granicę?
Przeprowadzka do innego miasta za pracą – migracje w obrębie kraju
Migracja zarobkowa – co trzeba wziąć pod uwagę przed wyjazdem?

Emigracja zarobkowa – co to jest?

Definicja emigracji zarobkowej ujęta w Słowniku języka polskiego PWN mówi, że jest to „wyjeżdżanie z kraju spowodowane dążeniem do poprawy warunków materialnych”. Taka przeprowadzka w celu zwiększenia zarobków może być stała lub czasowa.

| Mobilność zawodowa – czy Polacy chętnie zmieniają pracę dla wyższych zarobków?

Emigracja zarobkowa Polaków za granicę – dokąd najczęściej wyjeżdżamy?

Z badania „Migracje Zarobkowe Polaków” przeprowadzonego we wrześniu 2021 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group wynika, że 16% aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych. 7% z nich deklaruje, że myśli o tym poważnie. To wynik niższy niż kilka czy kilkanaście lat temu, ale wciąż dość wysoki. Nieco ponad 81% zatrudnionych w ogóle nie bierze pod uwagę wyjazdu z kraju, a niecałe 3% nie ma zdania na ten temat.

Jeśli chodzi o cel emigracji zarobkowej Polaków, statystyki wskazują, że od lat najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy. Kraj ten bierze pod uwagę aż co trzecia osoba, która myśli o wyprowadzce za pracą. 15,8% Polaków rozważa Holandię, a 9,4% Wielką Brytanię.

Kto i dlaczego decyduje się na wyjazd zarobkowy za granicę?

Raport „Migracje Zarobkowe Polaków” zawiera interesujące informacje dotyczące tego, kto najchętniej szuka pracy za granicą. Okazuje się, że kraj jest gotowych opuścić aż 38,4% pracowników branży usługowej, 9,7% osób zatrudnionych w handlu i 14,1% pracowników produkcji. Co trzecia osoba rozważająca emigrację zarobkową posiada staż pracy krótszy niż rok. Większość osób, które chcą wyjechać do pracy za granicą, to mężczyźni (70%).

W kwestii emigracji zarobkowej Polaków dane statystyczne potwierdzają, że wszystkie lub prawie wszystkie osoby, które decydują się na zmianę pracy, biorą pod uwagę czynnik finansowy (79% wskazań) – tak, aby przeprowadzka im się opłaciła. Pozostałe czynniki motywujące do wyjazdu to:

  • wyższy standard życia (47% odpowiedzi),
  • warunki socjalne (31%),
  • możliwość podróżowania (25%),
  • lepsze perspektywy rozwoju zawodowego (22%),
  • korzystniejszy system podatkowy (20%).

Co ciekawe, Polacy deklarują gotowość na wyjazdy dłuższe, kilkuletnie w miejsce preferowanych wcześniej krótkich. Może to mieć związek z sytuacją na rynku pracy w Polsce, przede wszystkim z postępującą inflacją.

| Najlepsze miasta świata dla osób poszukujących pracy – ceny wynajmu i dostępne wakaty

Przeprowadzka do innego miasta za pracą – migracje w obrębie kraju

Emigracja zarobkowa Polaków do krajów Unii Europejskiej i innych jest rozważana znacznie częściej niż przeprowadzka do innego miasta w celu podjęcia tam pracy. Aż 90% osób badanych przez ARC Rynek i Opinia zadeklarowało, że nie rozważa migracji w obrębie Polski. To ciekawa statystyka, która wynika najprawdopodobniej z dobrej sytuacji na lokalnym rynku pracy i niskiej krajowej stopy bezrobocia. Dla porównania, w 2013 roku aż 80% ankietowanych rozważało relokację do innej miejscowości (według badania „Specjaliści na rynku pracy” przeprowadzonego na zlecenie Grupy Pracuj).

| Przeciętne pensje mieszkańców a bilet miesięczny – Warszawa i inne miasta świata

Migracja zarobkowa – co trzeba wziąć pod uwagę przed wyjazdem?

Przeprowadzka do innego miasta lub kraju to duże wyzwanie, oznaczające całkowitą reorganizację życia. Jeśli rozważasz szukanie pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania, zwróć uwagę na:

  • Koszty życia

Jeśli kuszą Cię wyższe zarobki, musisz uwzględnić również inne wydatki, porównać warunki życia i wysokość opłat, które będą Twoją codziennością, jak choćby czynsz czy zakup żywności.

  • Porównanie zarobków

Aby mieć pewność, że „gra jest warta świeczki”, należy zrobić dokładny przegląd zarobków na podobnych stanowiskach w zależności od regionu. Skorzystaj więc z dostępnych danych płacowych.

  • Bilans zysków i strat

Dlaczego wyjazd będzie korzystny? Z czego będzie trzeba zrezygnować? Jakie masz priorytety? Co Cię motywuje do pracy? Jak ewentualna przeprowadzka wpłynie na życie prywatne, rodzinne? To pytania, na które warto poszukać odpowiedzi.

  • Specyfika miejsca

Poznaj bliżej miasto, w którym planujesz pracować. Idealnie, jeśli masz na miejscu znajomych, dzięki którym zyskasz relacje z pierwszej ręki.

  • Kwestie techniczne

Zanim weźmiesz udział w rozmowach o pracę w innych miastach, zastanów się nad argumentacją – rekruter prawdopodobnie zapyta Cię o motywy przeprowadzki. Jeszcze przed zakończeniem rekrutacji przygotuj plan dotyczący uporządkowania starych spraw. Warto zrobić wstępne rozeznanie i oszacować, ile będziesz potrzebować czasu na zorganizowanie sobie lokum w nowym mieście oraz rozstanie się z obecnym pracodawcą. Zadbaj o to, aby dobra oferta nie przeszła Ci koło nosa, a Twojego miejsca nie zajął miejscowy kandydat, który bez problemu dopasował się do proponowanych terminów.

A Ty? Czy rozważasz wyjazd za pracą do innego miasta lub kraju, licząc na lepsze zarobki? Jeżeli już bierzesz udział w jakiejś rekrutacji, koniecznie sprawdź, ile będzie wynosić Twoja pensja w przeliczeniu z kwoty brutto na netto (lub odwrotnie). Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.