Za podwyżką do innego miasta. Czy warto? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Grupa Pracuj

Jedni stale tęsknią, choć zyskali imponujące zarobki. Drudzy mówią, że dopiero przeprowadzka pozwoliła im rozwinąć skrzydła i poczuć finansową satysfakcję. Inni wzdychają z sentymentem za powolniejszym tempem życia, które stracili w zamian za podwyżkę. Pożegnania ze „swoim” miastem mogą być smutne, ale bywają też początkiem czegoś lepszego. Wszystko zależy od naszych motywacji.

Ela ma już dosyć zanieczyszczonego powietrza, dlatego na poważnie rozważa wyprowadzkę z Małopolski. Kuba wraca do Krakowa, do rodziny na weekendy, a w pozostałe dni pracuje w Warszawie, gdzie dostał lepszą ofertę. Robert wyjechał z woj. świętokrzyskiego. Twierdził, że nie mógł się tam rozwijać zawodowo. Mateusz zmienił pracodawcę i z południa kraju pojechał na północ, do Trójmiasta. Morze na wyciągnięcie ręki było dla niego wielkim atutem.

Wszystkie te osoby, decydując się na zmianę pracy, równocześnie brały pod uwagę czynnik finansowy – tak, aby przeprowadzka im się opłaciła. Bo choć takie aspekty, jak jakość powietrza, warunki życia czy sentyment do danego miasta są również istotne, to w ostatecznym rozrachunku często pierwsze skrzypce grają właśnie zarobki.

Potwierdzają to wyniki badania „Specjaliści na rynku pracy” przeprowadzonego w 2013 roku na zlecenie Grupy Pracuj. Okazuje się, że mobilność Polakom nie taka straszna – aż 80 procent ankietowanych rozważyłoby relokację do innej miejscowości dla pracy. Dla ponad połowy głównym argumentem do relokacji byłyby wyższe zarobki, a dla co czwartego ankietowanego – znaczny awans. Osoby, które nie biorą pod uwagę relokacji, jako najczęstszy powód wskazywały względy rodzinne/osobiste (70 procent).

Miastowe stereotypy kontra podwyżka

– Uwielbiam swoje miasto i nie wyobrażam sobie wyprowadzki. Wizja pracy w stolicy mnie odstrasza. Wielka aglomeracja, pośpiech, szybkie tempo życia, u nas bardziej kameralnie, bez takiej anonimowości – mówi 30-letnia Ania, mieszkanka Krakowa.

Podobnie myślał Tomek, dopóki nie dostał lepszej oferty pracy poza rodzinnym miastem. Teraz przyznaje, że ciężko byłoby mu wrócić do niższego standardu. Czuje, że jego kariera nabrała rozpędu, zdobył szansę na realizację zadań, o których mógłby tylko pomarzyć, gdyby tkwił cały czas w jednym punkcie. Znalazło to też odzwierciedlenie w stanie jego konta bankowego.

Identycznie postąpiła 28-letnia Magda.

– Choć świetnie czułam się w mieście, w którym mieszkałam od urodzenia, to coraz bardziej frustrowały mnie moje zarobki. W pewnym momencie miałam wrażenie, że walę głową w mur. Musiałam wyjechać i przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Lepsza pensja wiele mi zrekompensowała, ale nie ukrywam, że tęskniłam i czułam ogromny sentyment to starych miejsc – tłumaczy. Dla Małgosi, księgowej, przeprowadzka z centrum kraju na Śląsk była rewolucją, ale uwieńczoną sukcesem. W nowej firmie panował przyjacielski klimat, co obniżało stres związany z adaptacją. – To miało dla mnie duże znaczenie, bo choć nowe wynagrodzenie też było ważne, to w kiepskiej atmosferze wcale by tak nie cieszyło. Zwłaszcza, że jednoczesna zmiana miejsca pracy i zamieszkania jest podwójnie trudnym przeżyciem – wspomina.

Zanim wyjedziesz za pracą…

Przeprowadzka to duże wyzwanie, oznaczające całkowitą reorganizację życia. Jeśli rozważamy szukanie pracy w innym mieście, zwróćmy uwagę na:

 • Koszty życia

Jeśli kuszą nas wyższe zarobki niż dotychczas, musimy uwzględnić również inne wydatki, porównać warunki życia i wysokość opłat, które będą naszą codziennością, jak choćby czynsz czy zakup żywności.

 • Porównanie zarobków

Aby mieć pewność, że „gra jest warta świeczki”, musimy zrobić dokładny przegląd zarobków na podobnych stanowiskach w zależności od regionu. Skorzystajmy więc z dostępnych danych płacowych (my rekomenduje serwis zarobki.pracuj.pl umożliwiający porównanie wysokości wynagrodzeń).

 • Bilans zysków i strat

Dlaczego wyjazd będzie korzystny? Z czego będziemy musieli zrezygnować? Jakie mamy priorytety? Co nas motywuje do pracy? Czy np. świetna atmosfera w firmie i ciekawe obowiązki mogą nam zrekompensować brak podwyżki? Jak ewentualna przeprowadzka wpłynie na życie prywatne, rodzinne? To pytania, na które powinniśmy poszukać odpowiedzi.

 • Specyfika miejsca

Dobrze jest bliżej poznać miasto, w którym planujemy pracować. Idealnie jeśli mamy na miejscu znajomych, dzięki którym zyskamy relacje z pierwszej ręki.

 • Kwestie techniczne

Zanim weźmiemy udział w rozmowach o pracę w innych miastach, zastanówmy się nad argumentacją – rekruter prawdopodobnie zapyta nas o motywy przeprowadzki. Jeszcze przed zakończeniem rekrutacji musimy mieć plan odnośnie uporządkowania starych spraw. Warto zrobić wstępne rozeznanie i oszacować, ile będziemy potrzebować czasu na zorganizowanie sobie lokum w nowym mieście oraz rozstanie się z obecnym pracodawcą. Tak, aby dobra oferta nie przeszła nam koło nosa, a nasze miejsce nie zajął jakiś miejscowy kandydat, który bez problemu dopasował się do proponowanych terminów.

A Wy rozważacie wyjazd za pracą do innego miast, licząc na lepszą pensję? 

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Najnowsze w kategorii: Raporty i trendy płacowe

12.08.2021
Ścieżka kariery i zarobki w policji – jak wygląda kariera w tym zawodzie?

Predyspozycje, wykształcenie i umiejętności – to elementy składowe sukcesu policjanta. O Twoich losach w formacji może zadecydować także przebieg służby mundurowej oraz osiągnięcia i wyniki pracy. Zarobki w policji są z kolei ściśle związane z tym, jakie stanowisko aktualnie zajmujesz. Dowiedz się, jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie oraz ile można zarobić.