Grafik komputerowy – zarobki, wymagania i predyspozycje

Przeciętne miesięczne zarobki grafika komputerowego wahają się od 3700 do 6900 zł brutto – w zależności od stanowiska. Na najwyższe płace mogą liczyć graphic designerzy zatrudnieni w agencjach reklamowych. Przeczytaj o tym, jak zostać grafikiem i jaka pensja czeka na przedstawicieli tego zawodu.[\top_text]

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zostać grafikiem komputerowym,
  • jakie są zarobki grafika w zależności od stanowiska.

Dobry grafik nie musi być absolwentem ASP. Nie musi także kończyć studiów informatycznych. Choć wyższe wykształcenie to dodatkowy atut podczas rekrutacji, w tym zawodzie liczą się przede wszystkim umiejętności, predyspozycje oraz znajomość specjalistycznych programów komputerowych. A pensja grafika komputerowego bywa naprawdę kusząca!

| Czym zajmuje się grafik kreatywny, a czym grafik produktowy?

Grafik komputerowy – jak zostać? Predyspozycje i wymagania

Zmysł estetyczny, kreatywność, spostrzegawczość i skrupulatność – to kompetencje miękkie kluczowe w pracy grafika komputerowego. Niezbędna jest również umiejętność obsługi specjalistycznych programów graficznych (m.in.: Adobe Photoshop, InDesign czy Corel Draw) oraz urządzeń biurowych. Duże znaczenie ma także wiedza techniczna, np. na temat technik druku czy rodzajów papieru.

Grafik komputerowy może pracować indywidualnie, jako freelancer lub podjąć zatrudnienie w wydawnictwie, drukarni, agencji reklamowej czy telewizji. Niezależnie od charakteru pracy jedną z kluczowych kompetencji w tej profesji jest umiejętność pracy zespołowej. Osoba zajmująca się grafiką musi bowiem współpracować z klientami, copywriterami, korektorami czy redaktorami.

| Pozytywne cechy – jak je zaprezentować podczas rekrutacji?

Ile zarabia grafik komputerowy?

Wynagrodzenie grafika zależy m.in. od doświadczenia, charakteru pracy oraz stanowiska. Oto przykładowe stawki:

  • Młodszy grafik – 3700 zł brutto

Młodszy grafik, czyli osoba, która jeszcze uczy się wszystkich tajników fachu, zarabia najmniej – ale i tak nie są to bardzo małe pieniądze. Dodatkowo w wielu firmach otrzymuje dofinansowanie do zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną czy dofinansowanie do biletów do kina, teatru itd.

  • Grafik 2D – 5100zł brutto

Tworzenie i obróbka dwuwymiarowych grafik to podstawowe zadanie osoby zajmującej stanowisko grafika 2D. Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że 25% grafików otrzymuje dodatkowo dofinansowanie do zajęć sportowych. Inne benefity to prywatna opieka medyczna oraz ubezpieczenie na życie.

  • Grafik 3D – 6200 zł brutto

Osoby zajmujące się grafiką trójwymiarową muszą opanować m.in. geometrię wykreślną. Liczy się także znajomość technik prezentacji obrazu: rastrowej oraz wektorowej. Oprócz wynagrodzenia graficy 3D otrzymują również dodatkowe świadczenia, np.: dofinansowanie do szkoleń i kursów oraz zajęć sportowych czy ubezpieczenie na życie.

  • Grafik – specjalista DTP – 5700 zł brutto

DTP, czyli desktop publishing, to komputerowe przygotowanie materiałów do druku, obejmujące skład tekstu i opracowanie materiału ilustracyjnego. Osoby zajmujące się tą dziedziną muszą posiadać wiedzę z zakresu typografii, druku, poligrafii czy kalibrowania sprzętu komputerowego. Najczęściej przyznawane benefity to: prywatna opieka medyczna, a także dofinansowanie zajęć sportowych oraz nauki języków obcych.

  • Grafik – web designer – 5400 zł brutto

Podstawowym obowiązkiem web designera jest projektowanie stron internetowych. Realizowaniem projektów zajmują się graficy i programiści. W tym zawodzie liczy się nie tylko kreatywność, ale również podstawowa znajomość języków programowania. Korzyści pozapłacowe, które mogą uzyskać web designerzy, to np.: dofinansowanie do zajęć sportowych i prywatna opieka medyczna.

  • Senior graphic designer – 6900 zł brutto

Stanowiska graphic designerów występują w agencjach reklamowych i dużych firmach. Osoby zatrudnione w tym charakterze m.in. współpracują z dyrektorami artystycznymi przedsiębiorstw w zakresie projektowania i wykonywania materiałów reklamowych oraz stron internetowych.

Wysokość pensji grafika zależy m.in. od doświadczenia specjalisty i wielkości firmy, która go zatrudnia. Takie aspekty jak zaangażowanie czy chęć zdobywania i rozwijania umiejętności również mają znaczenie.

Osobną kwestią są zarobki grafika freelancera. Osoby, które zdecydują się na prowadzenie własnej działalności związanej z projektowaniem, samodzielnie negocjują swoje wynagrodzenie. Stawka za godzinę pracy grafika nie jest określona i każdorazowo zależy od ustaleń między zleceniodawcą a zleceniobiorcą.

 

Dane dotyczące wynagrodzeń to wynik analizy ok. 350 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl. Wynagrodzenia są wyrażone w kwocie brutto. Jeśli chcesz ustalić wysokość pensji netto, uwzględniając rodzaj umowy, to skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.