Zarobki na danym stanowisku – dlaczego warto umieszczać widełki w ofercie pracy? Wyniki raportu Pracuj: Dwa lata nowej normalności

Dwa lata pandemii zmieniły wiele obszarów w naszym życiu. Przede wszystkim jednak miały ogromny wpływ na rynek pracy, który – mogłoby się wydawać – zatrzymał się. Nic bardziej mylnego. Praca w czasie pandemii przeniosła się w większości do sieci, co zaowocowało licznymi przetasowaniami branżowymi. Zmieniły się także oczekiwania pracowników, którzy zaczęli wymagać znacznie większej stabilizacji. Sprawdź raport Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności”, w którym przybliżamy realia związane z rynkiem pracy w ostatnim czasie. Dowiedz się, jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie o pracę.

Czego dowiesz się z artykułu?

Dobre ogłoszenie o pracę – co przez to rozumie pracownik?
Oferty pracy z widełkami – czego oczekujemy?

Dobre ogłoszenie o pracę – co przez to rozumie pracownik?

Oferta pracy to wizytówka organizacji, dlatego jakość treści ma bardzo duże znaczenie. Co powinno zawierać ogłoszenie o pracę, aby potencjalny pracownik się nim zainteresował i zgłosił swoją kandydaturę? Sprawdź, jakie elementy są kluczowe dla osób poszukujących pracy według wyników naszego raportu „Dwa lata nowej normalności”:

  • opis stanowiska zgodny z jego nazwą – aż 52% respondentów wskazało, że brak tego elementu lub jego niewystarczająca dokładność sprawia, że przestają interesować się ogłoszeniem,
  • szczegółowość opisu zakresu obowiązków – każdy chce znać swoje zadania na danym stanowisku, aby wiedzieć, czy jest to praca dla niego; 48% badanych stwierdziło, że za mało szczegółowy opis to dobry powód, aby zrezygnować z aplikowania, widełki bądź dokładne informacje o zarobkach – brak transparentności zarobków na danym stanowisku to dla 44% badanych powód zastanowienia się, czy na daną ofertę warto aplikować.

Co ciekawe, jeśli potencjalny pracodawca nie wymaga wyłącznie CV, tylko prosi o wypełnienie wielu dodatkowych formularzy, 23% ankietowanych rezygnuje z aplikowania na  ofertę.

Czy zmiana pracy w czasie pandemii jest dobrym rozwiązaniem? Jak pokazuje raport Pracuj.pl „Dwa lata nowej normalności”, okazuje się, że tak. Wśród potencjalnych pracowników wykształciły się nawet dodatkowe wymagania dotyczące ofert pracy. Łatwo zauważyć, że podyktowane są one przede wszystkim pragmatycznym podejściem do pracy, które wynika z chęci i poszukiwania stabilizacji.

| Oszczędności Polaków – ile jesteśmy w stanie odłożyć z pensji?

Oferty pracy z widełkami – czego oczekujemy?

Wiesz już, że oferty pracy z widełkami cieszą się większą popularnością wśród osób poszukujących pracy. To jeden z elementów, który znacząco podnosi atrakcyjność ogłoszenia. Polacy, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, szybko zaadaptowali się do nowej rzeczywistości. Na początku pandemii (kwiecień 2020) aż 75% deklarowało, że znalezienie pracy przed jej wybuchem było prostsze. Obecnie jedynie 38% ankietowanych uważa, że łatwiej było znaleźć zatrudnienie przed pandemią. Wygląda więc na to, że szukanie pracy przynosi efekty. Wpływa to także na oczekiwania płacowe, które, mimo iż na początku pandemii się obniżyły, obecnie wracają do wyższego poziomu.

Kandydaci z pewnością chcą wiedzieć, na jakie zarobki na danym stanowisku mogą liczyć. To jedno z najważniejszych kryteriów filtrowania ogłoszeń. Dzięki nim można  – chociaż częściowo – poznać realia płacowe w danej firmie, w odniesieniu do konkretnego rodzaju stanowisk.

Widełki gwarantują poczucie bezpieczeństwa płacowego – potencjalny pracownik widzi, że firma nie ukrywa danych o zarobkach i z dużym prawdopodobieństwem tę samą pensję otrzymują inne osoby na tych samych lub podobnych stanowiskach. To także przejaw transparentnej komunikacji. Pracodawca ma świadomość, że zadeklarował w ogłoszeniu kwotę, poniżej której nie może zejść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dzięki podanym widełkom można też odpowiednio opisać swoje doświadczenie i porównać poprzednie zarobki względem rozpatrywanej  oferty. To znacznie prostsze zadanie niż odpowiedź na trudne pytanie: „Jakiego wynagrodzenia Pani/Pan oczekuje?”.

| Jawność zarobków – czy wynagrodzenia w firmie mogą być jawne?

 

Wiesz już, co powinno zawierać dobre ogłoszenie o pracę według naszego raportu zarobków. Rynek pracy ulega ciągłym transformacjom, nie mógł więc pozostać obojętny także wobec pandemii. Miała ona niebagatelny wpływ na poczucie stabilizacji, a także na oczekiwania, które przekładają się na zarobki i poczucie bezpieczeństwa.