Zarobki programistów – język ma znaczenie

7000-8700 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła przeciętna miesięczna pensja programisty z kilkuletnim doświadczeniem. Wysokość wynagrodzenia zależała m.in. od poziomu stanowiska i od języka programowania. Przykładowo, co drugi starszy programista Java zarabiał ponad  13 000 zł brutto.

Programowanie to zajęcie dla osób, które dążą do rozwoju, nie boją się wyzwań, odznaczają się dokładnością i potrafią myśleć analitycznie.

7 cech, które powinien posiadać programista

Zarobki programistów zależą m.in. od doświadczenia oraz lokalizacji i wielkości firmy. Duże znaczenie ma również język, w jakim tworzy się oprogramowanie.

  • Android

Mediana płac na stanowisku: młodszy programista Android wynosiła 4800 zł brutto. Oznacza to, że połowa zatrudnionych uzyskiwała niższe, a połowa – wyższe wynagrodzenie. Specjaliści z kilkuletnim doświadczeniem przeciętnie zarabiali 7200 zł brutto. Co czwarty doświadczony Android Developer zarabiał ponad 12 000 zł brutto.

  • . NET

Młodszy programista . NET uzyskiwał przeciętne zarobki na poziomie 5100 zł brutto. Po kilku latach pracy przeciętna pensja wzrastała do 8000 zł brutto. Osiągnięcie poziomu seniora było równoznaczne z otrzymywaniem przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 12 500 zł brutto.

  • iOS

Programiści iOS uzyskiwali pensje w wysokości 8400-8600 zł brutto. Otrzymywali również benefity. 46% zatrudnionych korzystało z dofinansowania zajęć sportowych, a 44% - z prywatnej opieki medycznej.  

  • Java

Wśród najlepiej wynagradzanych specjalistów z zakresu rozwoju oprogramowania znajdują się programiści Java. Zarobki na początku kariery wynosiły przeciętnie 5100 zł brutto. Specjaliści z nieco większym stażem otrzymywali pensje na poziomie 7700 zł brutto. Po uzyskaniu poziomu seniora  przeciętne wynagrodzenie wzrastało do 13 000 zł brutto.  

  • PHP

Osoby programujące w języku PHP na początku drogi zawodowej zarabiały przeciętnie 4500 zł brutto. Pensja programisty PHP wynosiła przeciętne 7000 zł brutto. Osoby z najdłuższym stażem otrzymywały wynagrodzenie w wysokości 10 500 zł brutto.  

Dodatkowe informacje o zarobkach w IT oraz w innych branżach: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.

A czy Ty chciałbyś zostać programistą?