Zarobki programistów w 2018 r.

Praca programisty jest dobrze płatna – to powszechna opinia, która może zachęcać do nauki programowania. Poziom zarobków w tej profesji bywa jednak zróżnicowany i zależy m.in. od stanowiska pracownika lub pozycji, jaką firma zajmuje na rynku. 

Planujesz zrobić karierę w IT? Możesz zająć się programowaniem. Ważne jednak, abyś był świadomy, że zarobki programistów nie są jednakowe. Najważniejsze czynniki, które mają na nie wpływ, to m.in.: 

  • Doświadczenie i umiejętności

Osoby, które rozpoczynają karierę, otrzymują niższe płace niż doświadczeni pracownicy, którzy wykazują się samodzielnością w rozwiązywaniu problemów. Tę prawidłowość można dostrzec także w programowaniu. W 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie młodszego programisty wynosiło 4800 zł brutto. Osoby z nieco większym stażem, zatrudnione na stanowisku programisty-developera, zarabiały przeciętnie 10 000 zł brutto. Mediana płac starszego programisty wynosiła 12 500 zł brutto (to oznacza, że połowa pracowników zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty). 

  • Cechy i predyspozycje

Wybierając zawód, dobrze jest kierować się nie tylko płacami, ale również własnymi zdolnościami i oczekiwaniami. Jeśli masz analityczny umysł, chętnie się uczysz, potrafisz koncentrować się na zadaniach i umiesz pracować w zespole, możesz spróbować swoich sił w programowaniu. Gdy jednak uznasz, że ta dziedzina Cię nie interesuje, warto zdecydować się na inny kierunek rozwoju, lepiej dostosowany do Twoich potrzeb i predyspozycji.   

7 cech, które powinien posiadać programista

  • Język programowania

Zasady, jakimi należy kierować się przy pisaniu kodu, zależą od języka programowania. Wpływa on nie tylko na samą pracę, ale również na pensję. W 2018 r. programista PHP zarabiał przeciętnie 9000 zł brutto, a programista Ruby on Rails -  9100 zł brutto. Osoby posługujące się językami .NET oraz C++ zarabiały przeciętnie 10 500 zł brutto, a programiści Java – 11 500 zł brutto.  

W czym programować w 2018 roku?

  • Lokalizacja i wielkość firmy

Programista Kraków - zarobki”, „ile zarabia programista w Warszawie?” – jeśli nurtują Cię takie kwestie, możesz zamówić raport wynagrodzeń Pracuj.pl. Dowiesz się z niego np., na jakie płace można liczyć w poszczególnych województwach i miastach. Lokalizacja firmy to nie jedyny czynnik wpływający na poziom płac. Znaczenie ma również jej wielkość – pensje w większych przedsiębiorstwach są atrakcyjniejsze niż w mniejszych organizacjach. Korporacje zwykle oferują także rozmaite benefity.  

Połowa życia w korporacji. Jak podczas rekrutacji wytłumaczyć odejście?

Dane dotyczące płac stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl. 

Bez względu na to, jaki zawód wybierzesz lub wybrałeś, Twoja pensja będzie w dużym stopniu zależeć od zaangażowania w pracę i własny rozwój. Warto wyznaczać sobie atrakcyjne cele, dążyć do ich realizacji i dzięki temu stawać się coraz lepszym specjalistą.