Zarobki telemarketera – od czego zależą?

Wysokość pensji telemarketera zależy w dużej mierze od realizacji celów sprzedażowych. W osiąganiu satysfakcjonujących wyników pomagają: kultura osobista, miły głos, dobra dykcja, a także wiedza z zakresu technik sprzedażowych.

Telemarketer – kwalifikacje

Praca telemarketera zazwyczaj polega na telefonowaniu do aktualnych lub potencjalnych klientów i prezentowaniu ofert albo usług. Stanowi jedną z form sprzedaży bezpośredniej. Telemarketing obejmuje również badanie potrzeb konsumentów. Pracownik, który wykonuje taką pracę, powinien posiadać przede wszystkim kulturę osobistą i kompetencje społeczne, jak np. komunikatywność. Duże znaczenie mają: obszerna wiedza na temat sprzedawanego produktu lub usługi, a także znajomość technik sprzedażowych. Cechy, które powinien posiadać telemarketer, to dobra dykcja i miły głos.

Od czego zależą zarobki telemarketera?

Wysokość wynagrodzeń w telemarketingu zależy przede wszystkim od uzyskiwanych wyników. Premia oferowana za spełnienie określonych celów może być nawet kilkakrotnie wyższa od wynagrodzenia zasadniczego. Brak wyników uniemożliwia wypracowanie atrakcyjnej pensji. Wymiar płac zależy również od dodatkowych kwalifikacji, takich jak np. znajomość języków obcych lub wiedza z zakresu konkretnej dziedziny. Pracodawcy oferują także korzyści pozapłacowe. Wśród nich występują karnety na zajęcia sportowe lub możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej.       

Telemarketing – opinie

To, w jaki sposób postrzegamy charakter danego zajęcia, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. W roli telemarketera najlepiej odnajdują się osoby dynamiczne, komunikatywne i kulturalne. Przykładową zaletą pracy w charakterze telemarketera jest elastyczny grafik pracy. Telefoniczną sprzedaż produktów lub usług można godzić z różnymi formami aktywności, takimi jak studia lub inna działalność zawodowa. Chcąc otrzymać pracę w telemarketingu, nie musimy posiadać wyższego wykształcenia. Ukończenie specjalistycznych kursów również nie jest konieczne. Pracodawcy często organizują szkolenia, podczas których można nabyć podstawowe umiejętności niezbędne w sprzedaży bezpośredniej lub obsłudze klienta. Telemarketing to dobry sposób na zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych.  

Praca telemarketera może być czasem stresująca, np. dlatego, że czas pomiędzy rozmowami jest ograniczony. Czynnikiem, który zwiększa poziom stresu, jest fakt, że rozmowy odbywane przez telemarketerów są z reguły nagrywane, ponownie odsłuchiwane i oceniane przez przełożonych. Ważna jest więc umiejętność pracy pod presją oraz zorientowanie na cel i wyniki.