Zarobki trenerów personalnych

3600 zł brutto – na taką pensję mogli liczyć trenerzy personalni w 2017 r. Specjaliści układający plan treningowy otrzymywali również benefity, takie jak dofinansowanie zajęć sportowych oraz dofinansowanie szkoleń i kursów.

Kim jest trener personalny?

Prowadzenie zdrowego trybu życia nie jest proste. Aby zadbać o swój organizm, trzeba nie tylko dobrze się odżywiać i uprawiać aktywność fizyczną. Należy wiedzieć również, jak to robić. Ewentualne błędy mogą pociągać za sobą poważne konsekwencje. Osoby, które chcą schudnąć, poprawić kondycję czy przygotować się do maratonu, korzystają z usług trenerów personalnych. Dzięki pomocy fachowca można osiągnąć cele treningowe, nie narażając przy tym swojego zdrowia. To szczególnie ważne w przypadku osób zmagających się z chorobami przewlekłymi lub kobiet w ciąży.

Trener personalny posiada rozległą wiedzę na temat anatomii i fizjologii, dietetyki, a także psychologii. Można ją zdobyć w ramach studiów na Akademii Wychowania Fizycznego i podczas specjalistycznych kursów. Do zadań trenera należy nie tylko planowanie treningów czy układanie jadłospisu. Istotnym elementem relacji trenera z klientem jest motywowanie. Trzeba dobrze poznać osobę, z którą się współpracuje, by następnie pomóc jej bezpiecznie wypracować trwałe rezultaty i wspierać w kryzysach.     

Cechy trenera osobistego

Trener osobisty, oprócz wiedzy fachowej i zamiłowania do sportu, powinien posiadać również liczne kompetencje miękkie. Duże znaczenie mają: empatia, komunikatywność i poczucie humoru. Dzięki tym cechom można nie tylko nawiązać relację z klientem, ale również dodawać mu sił w najtrudniejszych chwilach.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

W zawodzie trenera liczy się także chęć zdobywania wiedzy. Jej brak może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Osoba, która wspiera klientów w dbaniu o kondycję, powinna mieć świadomość swoich ograniczeń i np. zrezygnować z udzielania fachowych porad medycznych, jeśli nie posiada wiedzy z danego zakresu. Duże znaczenie ma zdolność zarządzania sobą w czasie. Trenerzy często łączą różne formy aktywności zawodowej, np. pracę etatową i działalność w ramach własnej firmy.    

5 powodów, dla których warto podwyższać swoje kompetencje

Umiejętności i doświadczenie – to kluczowe czynniki, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia. Wykwalifikowani specjaliści nie mogą narzekać na brak ciekawych propozycji zawodowych.  

Ile zarabia trener personalny?

3600 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana płac na stanowisku trenera personalnego. 13% osób otrzymywało comiesięczne premie. Benefity, na jakie mogli liczyć pracownicy, to: dofinansowanie zajęć sportowych (28%), dofinansowanie szkoleń/kursów (16%), bony żywieniowe (11%) oraz służbowy telefon do celów prywatnych (7%). 63% trenerów wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Dane pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl.

Poziom wynagrodzeń trenerów personalnych jest głównie uzależniony od liczby przepracowanych godzin. Osoby z rozpoznawalną marką, prowadzące zajęcia w kilku klubach i posiadające stałych klientów, mogą zarobić znacznie więcej.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska