Zarobki w korporacji – czy duża firma oznacza dużą pensję?

O tym, ile zarabia się w korporacji, krąży wiele mitów. Sporo osób – zwłaszcza tych, które same nigdy nie przekroczyły progu „korpo” – powtarza obiegową opinię, jakoby praca w dużej firmie dawała ogromne pieniądze. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy zarobki w korporacji są zawsze znacznie wyższe w porównaniu z innymi miejscami pracy?[\top_text]

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie firmy określa się mianem korporacji?
  • czy da się jednoznacznie stwierdzić, ile zarabia się w korporacji?
  • z czego jeszcze wynikają różnice w zarobkach w poszczególnych korporacjach?

Korporacja – co to jest i kto tam pracuje?

Pod względem prawnym „korporacje” definiuje się jako firmy czy instytucje, których kluczowym elementem są członkowie – korporanci (a nie np. kapitał, jak to jest w organizacjach typu zakładowego). Działają one więc podobnie jak spółki, na których czele stoi zarząd. W Polsce pod pojęciem „korporacji” zazwyczaj rozumie się duże firmy z zagranicznym kapitałem, często mające oddziały w wielu różnych krajach. Ponadto korporacje zwyczajowo wiąże się z silną hierarchią wewnętrzną oraz specyficznym trybem pracy i komunikacją. Jeśli słyszałeś o „orkach z Mordoru” lub „korpoludach” – to z pewnością masz już pewne wyobrażenie na temat tego, jak nieraz przedstawia się pracę w tego typu firmach.

| 6 podpowiedzi, jak dostać posadę w dużej firmie

Stereotypowe wyobrażenie jednak w dużej mierze odstaje od tego, jak wygląda rzeczywistość. Istotnie – w korporacjach panuje branżowy profesjolekt, w którym laicy mogą się pogubić. Faktem jest też, że praca w takich firmach wymaga umiejętności trzymania nerwów na wodzy i wywiązywania się ze swoich obowiązków pod nierzadko sporą presją czasu. Jednak wbrew pozorom w korporacjach nie są zatrudniane żadne „orki”, tylko ludzie – i to wykonujący bardzo różne prace, ponieważ korporacja oferuje pełne spektrum zupełnie odmiennych stanowisk. Co więcej, są to często osoby o bardzo ciekawych osobowościach, rozwijające po godzinach pracy różne pasje i zainteresowania.

Korporacja – zarobki owiane legendą

Trudno określić, jak wysokie są zarobki w korporacji. Na rynku rzeczywiście można dostrzec trend, zgodnie z którym im większe jest przedsiębiorstwo, tym wyższe stawki oferuje pracownikom. Z takiej zauważalnej tendencji nie można jednak zrobić reguły. Wiele bowiem zależy od różnych czynników, m.in. stanowiska, na które aplikujemy. Ponieważ struktura korporacji jest dość mocno zhierarchizowana, także zarobki plasują się tam na odmiennych poziomach – zależnych od zakresu odpowiedzialności i miejsca w hierarchii firmy.

| Nazwy stanowisk w korporacjach – przegląd

W związku z tym oczywiście zarobki managera w korporacji znajdują się na innym poziomie niż np. wynagrodzenie webmastera, księgowego czy junior accounta. A jak wygląda kwestia honorariów, gdy porówna się równorzędne stanowiska np. w korporacji i małej firmie? Tu też sprawa nie przedstawia się zero-jedynkowo. Wiele zależy bowiem od branży, w której funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Przykładowo: sektor IT od długiego już czasu plasuje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń. Rokujące są także branże HR, logistyki czy FMCG. Na poziom wynagrodzeń nie narzekają też zwykle pracownicy korporacji z rynku reklamowego. Aby sprawdzić np., ile zarabia manager w korporacji, najlepiej wyszukać medianę płac dla konkretnego stanowiska.

 

Sprawdź, ile się zarabia na danym stanowisku!

 

Ogólnie jednak można powiedzieć, że korpo-zarobki dla szeregowych pracowników biurowych to mniej więcej 3500 złotych brutto. Z kolei kierownik i project manager w korporacji mogą już liczyć zwykle przynajmniej na 10 000 zł brutto. W przypadku zaś dyrektorów i samej wierchuszki firmy… Cóż, tu już mowa jest o znacznie grubszych pieniądzach – zazwyczaj w granicach 20 000 zł miesięcznie brutto, ale bywa, że i znacznie, znacznie więcej.

Zarobki w korporacji – Warszawa wygrywa?

Poziom zarobków w pewnej mierze wiąże się też z konkretną lokalizacją firmy. Nawet jeśli jest to międzynarodowe przedsiębiorstwo, może ono realizować różną politykę płacową w zależności od miejsca, w którym znajduje się dany oddział. Od dawna mówi się o tym, że wynagrodzenia w stolicy są najwyższe w skali kraju. Czy jednak pogłoski o tym, ile zarabia się w korporacji w Warszawie, są prawdziwe? Nie da się ukryć, że wynagrodzenia w dużych miastach kształtują się zwykle na wyższym poziomie. Niektóre korporacje wolą jednak zlokalizować swoje oddziały w mniejszych miejscowościach, gdzie choćby koszty utrzymania biura są znacznie niższe. Pracowników zaś i tak ściągają do siebie, oferując np. poniesienie kosztów relokacji.

| Międzynarodowe środowisko i ciekawe ścieżki kariery, czyli o zaletach pracy w korporacji

Ponadto warto pamiętać, że Warszawa nie jest bynajmniej jedynym „zagłębiem” siedzib wielkich korporacji – choć wciąż odgrywa tu rolę lidera na mapie Polski. W rankingu miast przyjaznych dla biznesu prowadzonym przez magazyn „Forbes” wysokie noty zdobywają też takie miasta jak Poznań, Wrocław czy Kraków. Coraz prężniejszym ośrodkiem biznesowym staje się Trójmiasto, na wysokie pozycje wybijają się także Łódź, Lublin czy Katowice.

| Sprawdź zarobki w większych miastach w Polsce

Jeśli porównujesz zarobki w różnych miejscach, pamiętaj o tym, że sama kwota pieniężna to nie wszystko! Istnieje bowiem szereg benefitów, które mogą się okazać interesującym, wartościowym dodatkiem do przelewu na koncie. Korporacje bardzo często oferują korzyści pozapłacowe – takie jak dofinansowanie pakietu medycznego czy sportowego, ubezpieczenie, szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje, rabaty pracownicze, samochód czy telefon służbowy etc. Jest to sposób na pokazanie pracownikom, że firmie naprawdę na nich zależy – to zaś ma nieocenione znaczenie dla komfortu pracy i poczucia własnej wartości osób zatrudnionych.