Zarobki w województwie świętokrzyskim – przegląd

Województwo świętokrzyskie jest na 14. miejscu pod względem przeciętnej wysokości wynagrodzenia w Polsce (dane GUS za 2017 r). Z ankiet przeprowadzonych przez Pracuj.pl wynika, że mediana zarobków na obszarze podległym wojewodzie świętokrzyskiemu wynosi 3,8 tys. zł brutto miesięcznie.

https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/obwieszczenie-w-sprawie-wysokosci-przecietnego-miesiecznego-wynagrodzenia-brutto-w-gospodarce-narodowej-w-wojewodztwach-w-2017-roku,295,4.html

Mediana zarobków w największych miastach województwa świętokrzyskiego

Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wysokości wynagrodzenia jest lokalizacja firmy, w której jest się zatrudnionym. Potwierdza to choćby wykaz przeciętnych wynagrodzeń w największych miastach województwa świętokrzyskiego:

  • osoby pracujące w Kielcach – stolicy regionu – otrzymywały przeciętnie 4,1 tys. zł brutto wynagrodzenia,
  • w Starachowicach – drugim co do wielkości mieście województwa – zarabia się przeciętnie 4 tys. zł brutto,
  • mediana zarobków w Ostrowcu Świętokrzyskim wynosi 3,9 tys. zł brutto,
  • na konta pracowników z Sandomierza trafia co miesiąc przeciętnie 3,75 tys. zł brutto,
  • najgorzej opłacani są pracownicy w miastach, takich jak Skarżysko-Kamienna i Końskie, gdzie przeciętne zarobki wynoszą kolejno 3,65 i 3,6 tys. zł brutto.

Zarobki w województwie świętokrzyskim

Które specjalizacje są w województwie świętokrzyskim najlepiej opłacane?

Jeśli chodzi o najwyższą przeciętną wysokość wynagrodzenia, to w regionie świętokrzyskim, podobnie jak w wielu innych województwach, prym wiodą specjaliści z obszaru IT. Osoby, które pracują na stanowiskach związanych z rozwojem oprogramowania i programowaniem, mogą liczyć na płacę wynoszącą 7 tys. zł brutto. 

Dyplom uczelni technicznej nie zawsze jest konieczny w branży IT

Opłaca się także szukać zatrudnienia w specjalizacjach: ekonomia - kontroling oraz inżynieria – motoryzacja. Mediana zarobków specjalistów zatrudnionych w tych obszarach wynosi po 6,5 tys. zł brutto miesięcznie, a warunki zatrudnienia tych fachowców obejmują, oprócz atrakcyjnej pensji, ciekawe pozapłacowe świadczenia. 

Specjalizacje z najniższym przeciętnym wynagrodzeniem

Na drugim biegunie listy płac w województwie świętokrzyskim znajdują się specjalizacje, takie jak: sprzedaż / obsługa klienta - odzież / dodatki / biżuteria, hotelarstwo / gastronomia / turystyka - hotelarstwo oraz praca fizyczna - pracownicy ochrony. Przeciętne wynagrodzenie w tych obszarach plasuje się na poziomie kolejno: 3 tys. zł brutto, 3 tys. zł brutto i 2,5 tys. zł brutto. Mowa o medianie, czyli wartości środkowej. To oznacza, że połowa osób pracujących we wskazanych branżach zarabiała mniej, a połowa więcej od podanych kwot.

Specjalizacja i lokalizacja firmy w dużym stopniu decydują o tym, ile pieniędzy trafia do portfeli pracowników. Ważnymi czynnikami wpływającymi na ostateczną wysokość wynagrodzenia są również poziom zajmowanego stanowiska, staż pracy oraz wykształcenie.

Zarobki osób pracujących w województwie świętokrzyskim i innych regionach Polski można sprawdzić na stronie Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/