Zawód spedytora – ABC

Spedytor odpowiada za przewozy organizowane w ramach działalności firmy transportowej lub działu przedsiębiorstwa produkcyjnego. Od osób, które chcą wykonywać ten zawód, zwykle wymaga się doświadczenia. Duże znaczenie mają również kompetencje, takie jak: dobra organizacja pracy, dokładność, komunikatywność i znajomość języków obcych.

Spedytor – wymagania

Osoba zatrudniona na stanowisku spedytora zajmuje się planowaniem przewozów wykonywanych przez firmę transportową. Spedytor przyjmuje zlecenia od klientów, negocjuje warunki i organizuje transport. Musi czuwać m.in. nad kwestiami formalnymi, np. nad sporządzaniem dokumentów przewozowych. Do jego zadań należy także rozliczanie się z klientami oraz firmami zewnętrznymi. Na spedytorze międzynarodowym spoczywają dodatkowe obowiązki, np. utrzymywanie relacji z zagranicznymi kontrahentami, co wymaga biegłej znajomości języków obcych.

Choć w zawodzie spedytora liczą się przede wszystkim: doświadczenie i umiejętności, pracodawcy przykładają wagę także do wykształcenia kierunkowego (co najmniej na poziomie szkoły średniej) oraz znajomości przepisów transportowych. Mile widziane są studia na kierunku: transport i logistyka. Podczas rekrutacji sprawdza się też kompetencje miękkie, np. umiejętność pracy w zespole oraz zdolność nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami. Liczy się zdolność szybkiego podejmowania decyzji i działania pod presją czasu. Od spedytorów bardzo często wymaga się znajomości języków obcych. Czasami może się okazać, że jeden język to za mało. W 2017 r. 24% ofert pracy z obszaru transport/spedycja zawierało informację o znajomości języka angielskiego oraz niemieckiego.

Ile zarabia spedytor?

Pensje w spedycji są zróżnicowane ze względu na stanowisko, doświadczenie, a także wielkość i lokalizację przedsiębiorstwa. Na najwyższe zarobki mogą liczyć spedytorzy, których specjalizacją jest transport całopojazdowy międzynarodowy. Ich przeciętne zarobki w 2017 r. wynosiły 5400 zł brutto. Najlepsi mogli liczyć na wynagrodzenie przekraczające 9000 zł brutto (wartość pensji netto można obliczyć, korzystając z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.)

Prawie 43% osób zatrudnionych na stanowisku spedytora regularnie otrzymywało premie. Najczęściej przyznawane świadczenia pozapłacowe to: dostęp do prywatnej opieki medycznej, telefon służbowy do celów prywatnych, dofinansowanie zajęć sportowych oraz bony towarowe.

Dane zostały zgromadzone przez serwis zarobki pracuj.pl. Płace w różnych zawodach można sprawdzić na stronie: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.