Zmiany na liście 100 najbogatszych Polaków 2020

Publikacja listy 100 najbogatszych Polaków „Forbesa” co roku budzi spore emocje. W tym roku na liście zabrakło znanych osobowości, takich jak Mariusz Walter czy Tadeusz Chmiel. Po raz kolejny na pierwszym miejscu w rankingu pojawił się Michał Sołowow.

Zmiany w statystykach listy „Forbesa”

Według tegorocznej listy najbogatszych Polaków „Forbesa” liczba miliarderów zwiększyła się aż o 14 i wynosi już 56, co stanowi nowy rekord. Co więcej, aby znaleźć się na liście, trzeba móc pochwalić się majątkiem wynoszącym co najmniej 549 mln złotych. Poprzednio próg wejścia wynosił 495 mld złotych - wzrósł on więc aż o 10%.

Łączna wartość majątku setki najbogatszych to prawie 180 mld złotych. Tutaj wzrost to aż 15,7% w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia. Dla porównania, w 2019 roku wzrost ten wyniósł 4%.

Lista 100 najbogatszych Polaków

W tym roku na liście zabrakło znanych od lat przedsiębiorców, takich jak Tadeusz Chmiel czy Mariusz Walter. Pojawiły się za to nowe nazwiska – dokładnie 16. Powodów zmian upatruje się w szybkim rozwoju branży gier komputerowych, na liście bowiem pojawiło się 8 producentów gier. Jeśli chodzi o sam CD Projekt, jeden z największych graczy na rynku gier, na liście znalazło się aż czterech udziałowców tej spółki.

Poznaj słowa, które motywują

Lista najbogatszych – kto w pierwszej dziesiątce?

Po raz drugi na pierwszym miejscu znalazł się Michał Sołowow z majątkiem 15,6 mld złotych (rok temu jego majątek wynosił 13,3 mld złotych). Sołowow to kielecki przedsiębiorca i inwestor, właściciel m.in. spółki chemicznej Synthos, a także kierowca rajdowy. Na drugie miejsce awansował (z trzeciego) Zygmunt Solorz, właściciel przedsiębiorstw z branży medialnej, założyciel Telewizji Polsat. Jego majątek to 12 mld złotych. Na podium znalazł się też Jerzy Starak (wcześniej miejsce piąte) z majątkiem 9,6 mld złotych. Należy do niego m.in. Polpharma i Herbapol.

Kolejne miejsca zajmują: Tomasz Biernacki (8,13 mld; z 6. miejsca na 4.), Dominika Kulczyk (6,87 mld; z 3. miejsca na 5.), Sebastian Kulczyk (6,45 mld; z 3. miejsca na 6.), Zbigniew Juroszek z rodziną (3,71 mld; z 9. miejsca na 7.), Maciej i Małgorzata Adamkiewicz (3,46 mld; z 14. miejsca na 8.), Marcin Iwiński (3,4 mld; z 13. miejsca na 9.), Paweł Marchewka (3 mld; z 8. miejsca na 10.)

Źródło:

https://www.forbes.pl/biznes/zmiany-na-liscie-100-najbogatszych-polakow-2020-magazynu-forbes/ggj52gr