Nie wiesz, jak pokierować swoim życiem zawodowym? Chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy po studiach? A może zależy Ci na tym, by pogłębić wiedzę na temat branży? Spróbuj swoich sił na stażu.
Podjęcie pracy na podstawie umowy stażowej to idealna „rozgrzewka” przed podpisaniem umowy o pracę. Przykładowe powody, dla których warto zdecydować się na takie rozwiązanie, to:
-
Nauka
Odbywając staż, masz okazję wykorzystywać wiedzę teoretyczną zdobytą np. podczas studiów. Zyskujesz również możliwość przyglądania się pracy doświadczonych specjalistów i naśladowania ich. Istnieje prawdopodobieństwo, że dzięki temu dziedzina, którą zamierzasz się zajmować, wyda Ci się jeszcze bardziej interesująca. W trakcie stażu masz okazję zetknąć się z ciekawymi przypadkami, o których dotychczas jedynie czytałeś. Doświadczając, zapamiętuje się więcej niż wtedy, gdy uzyskuje się informacje od innych osób. Pracując, masz również okazję wyciągać wnioski na przyszłość.
-
Pokonanie lęku przed podjęciem pracy
W trakcie studiów doświadczasz stresu, przystępując do egzaminów. Życie studenckie różni się jednak od zawodowego i wydaje się prostsze. Chcąc pozbyć się obaw przed podjęciem aktywności zawodowej, warto podjąć staż. Zakres odpowiedzialności pracownika etatowego i stażysty różni się. Osoba, która się uczy, wykonuje obowiązki pod czujnym okiem opiekuna, który doradza i pomaga, gdy zaistnieje taka potrzeba.
-
Okazja do rozwijania kompetencji miękkich
Odbywanie stażu sprzyja także nauce asertywności. Uczysz się m.in., jak stawiać granice w relacjach ze współpracownikami. Doświadczeni fachowcy mogą wykazywać skłonność do wykorzystywania młodszych kolegów, np. poprzez powierzanie im zadań, których sami nie lubią. Jako stażysta doskonalisz również komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.
Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?
-
Sieć kontaktów branżowych
Podczas stażu możesz również poznawać inspirujących ludzi. Takie znajomości są wartościowe i cenne. Nawiązywanie relacji w branży nie powinno być jednak interesowne. Utrzymywanie kontaktów z daną osobą tylko po to, by np. pomogła Ci w objęciu wymarzonej posady, jest nieprofesjonalne.
Podejmując staż, zyskujesz jeszcze więcej, np. wiedzę na temat samego siebie. Dowiadujesz się np., jak działasz w stresie, jaki jesteś w kontaktach służbowych i co jest dla Ciebie ważne w życiu zawodowym. Masz również okazję poznawać branżę i weryfikować swoje poglądy na różne tematy związane z profesją.
7 powodów, dla których warto odbyć staż
Idealny stażysta, czyli jaki?
Aby odnieść korzyści z podjęcia stażu, warto wykazać odpowiednie nastawienie. Dociekliwość, zaangażowanie, pokora oraz umiejętność pracy w zespole – to przykładowe cechy ważne dla pracodawców. Chcąc korzystnie się zaprezentować, pracuj nad sobą. Rozwijaj nie tylko swoje umiejętności zawodowe, ale też kompetencje miękkie.
Staż a praktyka – różnice i podobieństwa
Staż – tak czy nie?