5 powodów, dla których warto zostać inżynierem produkcji

5500 zł brutto – tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie inżyniera produkcji w 2017 r. Pensja nie jest jedynym argumentem przemawiającym za rozpoczęciem kariery w inżynierii. Atrakcyjne możliwości rozwoju stanowią dodatkowy atut.

Pieniądze, zakres obowiązków, a może atmosfera? Podejmując decyzję o przyjęciu oferty pracy, warto zastanowić się, jakie korzyści możesz odnieść.

Co trzyma nas w pracy? Kobiety kontra mężczyźni, starsi kontra młodsi

Niektórzy kandydaci oczekują swobody decydowania o czasie i miejscu pracy. Innym zależy na stabilności zatrudnienia. Dokonując wyboru, uwzględnij swoje odczucia i potrzeby. Za rozpoczęciem pracy w inżynierii produkcji mogą przemawiać takie czynniki:

  • Możliwości zatrudnienia

Przedsiębiorstwa produkcyjne, produkcyjno-handlowe lub elektromaszynowe oraz instytuty naukowo-badawcze – to przykładowe miejsca, w których tworzy się stanowiska dla inżynierów produkcji. Takie osoby potrzebne są we wszystkich branżach, w których wytwarza się towary, np. w spożywczej, odzieżowej, samochodowej itd.

  • Wynagrodzenie i benefity

Zarobki w inżynierii produkcji to kolejny argument przemawiający za tego typu aktywnością zawodową. W 2017 r. mediana płac inżynierów wynosiła 5500 zł brutto (połowa z nich zarabiała mniej, a połowa – więcej). Najczęściej oferowane korzyści pozapłacowe to: dostęp do prywatnej opieki medycznej (42%), dofinansowanie zajęć sportowych (40%) i ubezpieczenie na życie (34%).

Ile zarabia inżynier produkcji?

  • Atrakcyjne perspektywy rozwoju

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że inżynierowie mogli liczyć również na dofinansowanie nauki języków obcych. 25% zatrudnionych korzystało z takiej możliwości. Pracownik czuwający nad prawidłowym przebiegiem pracy wytwórni może awansować na kierownika produkcji, a następnie na dyrektora. Wyższe stanowisko to nie tylko prestiż i możliwość wywierania realnego wpływu na strategię firmy. Z awansem najczęściej wiąże się też podwyżka pensji.

Języki obce w pracy

  • Przywileje pracownicze

W 2017 r. ponad 95% inżynierów produkcji wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Kodeks pracy gwarantował im przywileje, takie jak np. płatny urlop (wypoczynkowy, macierzyński itd.), ochrona przed wypowiedzeniem (w niektórych sytuacjach) oraz płatne dni wolne na poszukiwanie pracy.

7 korzyści z zawarcia umowy o pracę

9 sytuacji, kiedy dostaniesz płatne zwolnienie z dnia pracy

  • Charakter pracy

Do zadań inżyniera produkcji należy wypełnianie dokumentacji, ale część obowiązków wykonuje się też poza biurem, np. w hali produkcyjnej i innych miejscach, jeśli wymaga tego sytuacja. Osoba nadzorująca produkcję nie może narzekać na brak kontaktów zawodowych, ponieważ podejmuje współpracę z pracownikami różnych działów i z partnerami biznesowymi.

Dane dotyczące wynagrodzeń i przywilejów pochodzą z serwisu zarobki.pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska.