6 oznak, że należy już zmienić pracę

Jesteś sfrustrowany, przemęczony i nie dostrzegasz ciekawych perspektyw? Być może warto podjąć decyzję o zmianie pracy. Zanim to zrobisz, pomyśl, jakie cele zawodowe chciałbyś osiągnąć i co powinieneś zrobić, aby zrealizować swoje postanowienia.

Frustracja to wróg efektywności. Jeśli życie zawodowe nie spełnia Twoich oczekiwań, zastanów się, dlaczego tak jest. W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę miejsca zatrudnienia lub rozpoczęcie kariery w innej branży. Sprawdź, czy poniższe stwierdzenia pasują do Twojej sytuacji:  

1. Nie czerpiesz satysfakcji z pracy

Wykonujesz zadania przypisane do Twojego stanowiska tylko z poczucia obowiązku? Jesteś znużony i czekasz na wolne dni? Jeśli ten stan będzie utrzymywać się długo, może doprowadzić do wypalenia zawodowego.

10 symptomów wypalenia zawodowego

2. Czujesz się przemęczony

Każdego dnia po powrocie z pracy marzysz tylko o tym, by zasnąć? Nie masz siły na rozwijanie swoich zainteresowań, spotkania z przyjaciółmi oraz inne przyjemności? Warto zastanowić się, skąd biorą się u Ciebie takie odczucia i co powoduje spadek energii.

3. Nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa

Uważasz, że firma nie jest dobrze zarządzana? Wykonujesz polecenia przełożonych, mimo że coraz częściej nie zgadzasz się z nimi? Dobrze, by Twoje cele były zbieżne z kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa, w którym pracujesz.

4. Potrzebujesz nowych wyzwań

Jesteś znudzony swoimi obowiązkami? Brakuje Ci atrakcyjnych zadań, z którymi musiałbyś się zmierzyć? Możesz zaproponować pracodawcy realizację ciekawego projektu lub poszukać wyzwań w innej firmie.  

5. Pracodawca po raz kolejny nie przyznał Ci podwyżki

Mimo że wykonujesz coraz więcej obowiązków, Twoja pensja się nie zmienia? Pracodawca odrzuca wnioski o podwyżkę? Jeśli posiadasz kwalifikacje, możesz szukać nowego miejsca zatrudnienia i próbować swoich sił w procesach rekrutacyjnych.

6. Czujesz, że to właściwa chwila

Potrzebujesz zmian i nie chcesz zwlekać z ich wprowadzeniem? Jesteś przekonany, że nowa praca pozwoli Ci rozwinąć skrzydła? Znajdź ofertę, która będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza i złóż CV.

10 sygnałów, że czas zmienić pracę

Rotacja pracowników – wzór

Analizując sytuację firmy, pracodawca uwzględnia różne wskaźniki. Jednym z nich jest rotacja pracowników, wyrażona w procentach. Aby ją obliczyć:

  • liczbę zwolnień w danym okresie dzieli się przez średnią liczbę osób zatrudnionych w określonym czasie;
  • otrzymany wynik mnoży się przez 100.

Odejście doświadczonego fachowca pociąga za sobą koszty, związane np. z koniecznością przeprowadzenia rekrutacji i przeszkolenia nowych pracowników. Może się okazać, że pracodawca – chcąc zatrzymać Cię w firmie - zaoferuje Ci atrakcyjniejsze warunki. Zanim przyjmiesz lub odrzucisz ofertę, zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy – na wyższym wynagrodzeniu, możliwości wykonywania pracy zdalnie, a może na realizacji innowacyjnych projektów? Przedstawiając swoje stanowisko, postępuj asertywnie i uczciwie. Nie stosuj szantażu ani manipulacji.