7 zawodów, które możesz wykonywać na podstawie umowy o dzieło

Wykonawca dzieła nie ma prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia chorobowego. Cieszy się jednak swobodą w zakresie wyboru miejsca oraz czasu pracy. Nie podlega również kierownictwu. Wynagrodzenie za wykonanie konkretnej usługi najczęściej nie jest oskładkowane.

Umowa o dzieło – kwota netto

Osoba pracująca na podstawie umowy o dzieło zobowiązuje się do osiągnięcia konkretnego rezultatu, np. skomponowania piosenki, stworzenia projektu architektonicznego czy zaprojektowania okładki książki. Przepisy dotyczące zawierania tego rodzaju umów wynikają z kodeksu cywilnego.

Wynagrodzenie brutto uzyskiwane przez wykonawcę dzieła najczęściej jest pomniejszane tylko o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przychód ulega oskładkowaniu, jeśli podpisujesz umowę z własnym pracodawcą.

Praca dodatkowa: umowa-zlecenie czy umowa o dzieło?

Kto może pracować na podstawie umowy o dzieło?

Nie zawsze można wykonywać pracę na podstawie umowy o dzieło. Jest ona zarezerwowana dla zadań przynoszących konkretne rezultaty. Zawody, w przypadku których taka forma współpracy jest dopuszczalna, to:   

  • Architekt  - główny projektant

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że przeciętna miesięczna pensja architekta w 2017 r. wynosiła 7600 zł brutto. Co czwarty architekt zarabiał ponad 9200 zł brutto, co w przypadku umowy o dzieło daje ponad 7875 na rękę.

  • Programista

Zarobki programistów są zróżnicowane. Mediana płac w przypadku starszych programistów Java wynosiła 13 000 zł brutto. Oznacza to, że połowa zatrudnionych zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. Dochód z umowy o dzieło to wówczas 11 128 zł netto.

  • Grafik

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie grafika wynosiło 5800 zł brutto. Pensja netto dla wykonawcy dzieła to 4965 zł.

  • Copywriter

Zarobki na stanowisku copywritera wynoszą ok. 4400 zł brutto. W przypadku umowy o dzieło miesięczny dochód to 3766 zł netto.  

  • Fotograf

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie fotografa to 3900 zł brutto. Wykonanie reportażu lub sesji na podstawie umowy o dzieło to gwarancja zapłaty w wysokości 3338 zł netto.

  • Dziennikarz

Mediana płac na stanowisku dziennikarza wynosiła 4200 zł brutto. Wynagrodzenie netto - w przypadku umowy o dzieło - to 3595 zł.

  • Aktor

Aktorzy zatrudnieni w teatrze często wykonują obowiązki na podstawie umowy o pracę. Grając w spektaklach wyjazdowych mogą zawierać z organizatorami umowy o dzieło, zarabiając jednorazowo np. 220 zł brutto, czyli 188 zł „na rękę”.

Zarobki aktorów teatralnych

Aby obliczyć wynagrodzenie netto - uzyskiwane na podstawie umowy o dzieło - skorzystaj z kalkulatora Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.

Swoboda w zakresie wyboru miejsca i czasu pracy lub realizowania konkretnych zadań – to czynniki, które mogą decydować o wyborze umowy o dzieło. Jeśli jednak zależy Ci na stałym wynagrodzeniu i przywilejach pracowniczych, możesz zdecydować się na zawarcie umowy o pracę.  

Jaka jest Twoja praca marzeń?