Urlop rodzicielski i wychowawczy to czas, który możesz poświęcić wyłącznie dziecku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w tym okresie podejmować również dorywcze zajęcia zarobkowe.
Uprawnienia pracującej mamy
Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, masz prawo do urlopów: macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Korzystając z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Wysokość świadczenia zależy od tego, czy zdecydujesz się skorzystać z 20 czy łącznie z 52 wolnych tygodni przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem. Podjęcie dodatkowej aktywności zarobkowej w większości przypadków nie skutkuje utratą prawa do świadczenia.
Kto wypłaca zasiłek macierzyński?
Praca wykonywana np. przez dwie godziny dziennie lub kilka razy w tygodniu to dobry wybór również dla kobiet, które nie zdecydowały się na powrót do pełnej aktywności zawodowej po zakończeniu urlopu wychowawczego. Jeśli poszukujesz dorywczego zajęcia, możesz skorzystać z kilku możliwości, takich jak:
-
Praca w zawodzie
Będąc np. architektem lub tłumaczem, możesz wykonywać niektóre zadania bez konieczności wychodzenia z domu. Aby cieszyć się większą swobodą, warto np. rozważyć zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych.
Praca dodatkowa: umowa-zlecenie czy umowa o dzieło?
-
Praca przez Internet
Przepisywanie tekstów, wprowadzanie danych do baz, sprzedaż online – istnieje wiele możliwości zarobkowania przez Internet. Warto jednak zachować ostrożność, by nie stać się ofiarą oszustów wyłudzających dane osobowe.
-
Opieka nad drugim dzieckiem
Zdarza się, że młode mamy zajmują się swoim dzieckiem i dodatkowo podejmują pracę w charakterze niani. W ten sposób nie tylko uzyskują dodatkowy dochód, ale również zapewniają córce lub synowi towarzysza zabaw.
-
Opieka nad zwierzakiem
Karmienie i wyprowadzanie psa sąsiadów, podczas gdy właściciele pracują lub wyjeżdżają, również pozwala podreperować domowy budżet. To miłe zajęcie dla osób, które lubią opiekować się czworonogami.
-
Szycie
Jeśli potrafisz szyć, szydełkować itd., możesz zająć się dokonywaniem przeróbek krawieckich lub projektować ubrania i realizować projekty. Ciekawym pomysłem jest również szycie misiów, szmacianych lalek itd.
-
Gotowanie
Świeży chleb, aromatyczne ciasto czy samodzielnie przygotowane pierogi – jeżeli dobrze gotujesz i wypiekasz rozmaite pyszności, możesz sprzedawać smakołyki znajomym, sąsiadom itd.
-
Wykonywanie ozdób
Dekoracje bożonarodzeniowe lub wielkanocne, kompozycje kwiatowe czy biżuteria – jeśli lubisz i potrafisz wytwarzać takie cuda, możesz je sprzedawać.
-
Udzielanie korepetycji
Znajomość języków obcych czy wiedza z zakresu biologii, chemii, matematyki itd. umożliwia podjęcie dodatkowej pracy w charakterze korepetytora.