8 przykładów, jak negocjować wyższą podstawę

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego możemy otrzymać również dodatki. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej warto negocjować benefity. Wyjaśniamy dlaczego.

Minimalne wynagrodzenie a płaca zasadnicza

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę jest ustalana i zatwierdzana przez rząd. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki może przedstawić proponowaną wysokość Radzie Ministrów. Najniższe wynagrodzenie określono w Ustawie z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001265). Przepisy dotyczące najniższej  krajowej obowiązują tylko w przypadku umowy o pracę. Pensja zasadnicza wraz z dodatkami nie może być niższa niż płaca minimalna. Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mają zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową.

Co zamiast wyższej podstawy?

1. Dodatki do wynagrodzenia

Płaca podstawowa często nie oddaje wysokości naszych potencjalnych zarobków. Zorientujmy się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, z jakich elementów będzie składało się nasze wynagrodzenie. Może się okazać, że wartość dodatków przewyższy podstawę pensji, jaką moglibyśmy wynegocjować. Premie, finansowanie studiów podyplomowych oraz kursów, dodatek stażowy, dodatek za pracę w warunkach uciążliwych bądź szkodliwych, ubezpieczenie zdrowotne, pakiety medyczne – pracodawcy proponują m.in. takie korzyści. Kwestię dodatków regulują: kodeks pracy, przepisy wewnątrzzakładowe czy umowa o pracę.     

2. Elastyczny czas pracy

Pracodawca może zaoferować nam również elastyczne godziny pracy. Dzięki temu możemy np. ukończyć studia, opiekować się dziećmi bądź realizować inne plany – zawodowe lub dotyczące życia prywatnego.  

3. Dodatkowe dni wolne

Stosunkowo niskie wynagrodzenie mogą rekompensować nam także dni wolne, które przeznaczymy na zajęcia na uczelni, szkolenia czy kursy. Dzięki temu będziemy w stanie zarabiać, jednocześnie podnosząc swoje kwalifikacje. Zdołamy także wygospodarować czas wolny, który możemy przeznaczyć na odpoczynek i przyjemności.  

4. Praca zdalna

Korzyść pozafinansowa, którą warto docenić, to możliwość pełnienia obowiązków w dowolnym miejscu. Wykonywanie pracy w domu pozwala oszczędzić czas i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na dojazdy.

5. Prestiż firmy

Praca w renomowanym przedsiębiorstwie to możliwość zdobycia cennego doświadczenia i szansa na ubogacenie CV. Dla pracowników, którzy właśnie ukończyli studia, takie korzyści są często ważniejsze niż wysokość wynagrodzenia.   

6. Możliwości rozwoju

Praca w zagranicznej filii przedsiębiorstwa, ciekawa i ambitna ścieżka kariery – w branżach, w których trudno o atrakcyjne oferty pracy, wynagrodzenie na początku drogi zawodowej nie jest kluczowe.     

7. Samochód służbowy

Firmowe auto pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na dojazdy. Warto przeliczyć, co bardziej się opłaca – niższe wynagrodzenie i samochód czy wyższa płaca i konieczność samodzielnego pokrywania wydatków transportowych.     

8. Wybór świadczeń

Coraz więcej firm zostawia pracownikom wybór – możemy korzystać z tych dodatków, które są nam najbardziej potrzebne.