Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest jedynym czynnikiem, który motywuje do pracy. Ważne są również dodatkowe korzyści, takie jak: szkolenia i studia finansowane przez pracodawcę, możliwość pracy zdalnej, przedszkole na terenie firmy, pakiety zdrowotne czy wycieczki dla pracowników.
Podwyżka wynagrodzenia – argumenty
Zanim podejmiemy negocjacje finansowe z pracodawcą, zastanówmy się, czy podwyżka nam się należy. Nie powinniśmy prosić o nią np. dlatego, że po prostu chcielibyśmy zarabiać więcej albo bank zwiększył wysokość raty kredytu. Podczas rozmowy przytaczajmy rzeczowe argumenty stanowiące dowód na to, że zasługujemy na wyższą pensję. Możemy powoływać się m.in. na to, że uzyskaliśmy dodatkowe kwalifikacje. Większy zakres odpowiedzialności czy sukcesy w pracy – to inne powody, które mogą sprawić, że pracodawca pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. Zdarza się, że szef odmawia udzielenia podwyżki, np. ze względu na kłopoty finansowe firmy. Co wtedy?
Alternatywa dla podwyżki
Wysokość wynagrodzenia nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o atrakcyjności pracy. Znaczenie mają również takie kwestie, jak:
- Dostęp do różnych form doskonalenia zawodowego
Możliwość podejmowania nauki bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów to korzystne rozwiązanie, w szczególności dla młodych pracowników. Uzyskiwanie coraz wyższych kwalifikacji w trakcie studiów podyplomowych lub kursów językowych pozwala stawać się lepszym fachowcem.
- Elastyczny czas pracy lub praca zdalna
Dojazdy do pracy bywają uciążliwe i zabierają dużo czasu – szczególnie w tzw. godzinach szczytu komunikacyjnego. Możliwość wykonywania pracy w domu lub pojawiania się w biurze w dowolnych godzinach sprzyja lepszej organizacji pracy. Korzystając z takich rozwiązań, można godzić różne formy aktywności, jakie podejmujemy na co dzień.
- Udogodnienia dla pracowników będących rodzicami
Wyprawki na rozpoczęcie roku szkolnego, paczki świąteczne i mikołajkowe, specjalne pomieszczenia dla matek karmiących piersią czy punkty przedszkolne/żłobkowe w firmie – to przykładowe udogodnienia dla pracujących rodziców. Możliwość zapisania dziecka do firmowego przedszkola jest korzystna nie tylko ze względu na brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Korzystając z niej, oszczędzamy również czas. Nie musimy odwozić dziecka w odległe miejsce. Unikamy korków oraz dodatkowych utrudnień, jakie mogą pojawić się na drodze.
- Darmowe badania i zabiegi fizjoterapeutyczne
Troska o zdrowie bywa kosztowna. Można przekonać się o tym, korzystając z prywatnych zabiegów medycznych lub fizjoterapeutycznych. Pracodawcy często oferują swoim podwładnym pakiety medyczne jako dodatek do wynagrodzenia. Dostęp do nich pozwala ograniczyć wydatki ponoszone w związku z dbaniem o kondycję i dobre samopoczucie.
- Wycieczki dla pracowników
Pracodawcy organizują dla swoich podwładnych również wyjazdy, które nie mają charakteru służbowego. Państwowe lub częściowo sprywatyzowane przedsiębiorstwa wciąż dysponują własnymi ośrodkami wypoczynkowymi. Wycieczki integracyjne mają na celu stworzenie komfortowych warunków wypoczynku dla pracowników. Są również częścią strategii polegającej na budowaniu zgranego zespołu, w którym panuje przyjazna atmosfera.