Czy wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców wpłyną na wysokość Twojej pensji?

Wysoki poziom inflacji, z którym zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mierzą się już kolejny rok, spędza niejednej osobie sen z powiek. Początek 2023 r. przyniósł przedsiębiorcom jeszcze jeden kłopot – wzrost wysokości obciążeń fiskalnych. Dowiedz się, czy zmiany w zakresie składek ZUS dla przedsiębiorców będą miały wpływ na wysokość Twojej pensji.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców 2023 – skąd się biorą zmiany?
• Wyższe składki ZUS przedsiębiorców – czy oznaczają niższe wynagrodzenie pracowników?
• Obniżka wynagrodzeń a minimalna pensja pracowników

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców 2023 – skąd się biorą zmiany?

Składka ZUS przedsiębiorcy to wartość zmienna. To, jaka kwota obowiązuje w danym roku, zależy od dwóch czynników:

W 2023 roku obie z wymienionych stawek wzrosły względem roku poprzedniego – pierwsza z wymienionych do 6935 zł, a druga do 3490 zł brutto od stycznia i 3600 zł brutto od lipca (dwie podwyżki). W związku z tym również podstawa obliczania składki ZUS dla przedsiębiorcy musi być wyższa, i to aż o ponad 600 zł. Konsekwencje tych zmian odczują przede wszystkim pracodawcy. Czy jednak te zmiany mogą przełożyć się także na zarobki pracowników?

| Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej – wszystko o ustalaniu jego wartości przez GUS

Wyższe składki ZUS przedsiębiorców – czy oznaczają niższe wynagrodzenie pracowników?

Niestety może się okazać, że wyższy ZUS dla przedsiębiorców sprawi, że niektórych pracodawców nie będzie stać na utrzymanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń. Firmy mogą zatem oferować stawki niższe niż w ubiegłym roku, szczególnie nowym pracownikom.

Pamiętaj, że w świetle przepisów kodeksu pracy pracodawca ma również prawo obniżyć stawkę godzinową lub wynagrodzenie miesięczne pracownika, którego zatrudnia już od jakiegoś czasu. Zmniejszenie wynagrodzenia może zdarzyć się w każdej pracy. Twój szef, jeśli się na to zdecyduje, będzie musiał wykorzystać jedną z trzech dróg:

  • porozumienie z pracownikiem,
  • wypowiedzenie zmieniające,
  • porozumienie zbiorowe (ze wszystkimi pracownikami).

To, którą z powyższych metod wybierze pracodawca, zależy w dużej mierze od tego, czy dopuszcza on ewentualność negocjacji warunków z podwładnymi.

| Składki ZUS w pytaniach i odpowiedziach

Obniżka wynagrodzeń a minimalna pensja pracowników

Pamiętaj, że pracodawcy, niezależnie od tego, czy zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia czy umowy o dzieło, muszą wynagradzać ich co najmniej minimalną stawką pensji na dany rok – miesięcznej lub godzinowej w zależności od typu umowy. Jeśli więc szef zdecydował, że w związku z wyższymi składkami ZUS pensja za Twoją pracę zostanie obniżona, w 2023 roku nie może zaoferować Ci wynagrodzenia niższego niż:

  • 3490 zł brutto miesięcznie do stycznia i 3600 zł brutto miesięcznie od lipca – na umowie o pracę,
  • 22,80 zł brutto za godzinę do stycznia i 23,50 zł brutto za godzinę od lipca – na podstawie umowy-zlecenia.

W zdecydowanej większości stawki te są wyższe, zależne od wykonywanych obowiązków oraz doświadczenia zawodowego pracownika.

| Umowa zlecenie – jakie składki ZUS?

Jeśli właśnie szukasz nowej pracy i chcesz sprawdzić wysokość proponowanego Ci wynagrodzenia „na rękę”, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl. Dzięki niemu poznasz wysokość składek, które będą co miesiąc potrącane z Twojej pensji i z łatwością ocenisz, czy dana oferta spełnia Twoje oczekiwania finansowe.