Kiedy przysługuje wynagrodzenie?
Pensja to uczciwa rekompensata za trud włożony w realizację zadań. Czasami jednak robimy coś, za co nie dostajemy pieniędzy, ale np. czas wolny. Wynagrodzenie przysługuje, kiedy:
- pracujesz na etacie
Każdy pracownik etatowy ma prawo do pensji adekwatnej do kwalifikacji, doświadczenia i wysiłku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Nie dostaniesz części wynagrodzenia, jeśli z Twojej winy w zakładzie wystąpił przestój. Płaca nie będzie Ci przysługiwać także wtedy, gdy będziesz niedbale wykonywać pracę akordową. W systemie akordowym płaca przysługuje dopiero po usunięciu usterki. Jej wysokość jest adekwatna do jakości wykonanego przedmiotu.
Prawa pracownika w zależności od rodzaju zatrudnienia
- wynika to z umowy lub z przepisów
W przypadku kontraktów innych niż umowa o pracę wynagrodzenie nie musi przysługiwać. Zlecenie może być umową nieodpłatną, o ile jest to zgodne z ustaleniami zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Tak wynika z art. 735 kodeksu cywilnego. Nie otrzymasz wynagrodzenia w pełnej wysokości wtedy, gdy nie dotrzymasz warunków umowy o dzieło i wykonasz swoją pracę niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Czas wolny za pracę w dodatkowym wymiarze
Zdarza się, że zamiast wynagrodzenia przyznaje się pracownikom inne formy rekompensaty, np. czas wolny. Dodatkowy dzień wolny możesz otrzymać z inicjatywy pracodawcy lub własnej. Jeśli szef zaproponuje takie rozwiązanie, za każdą przepracowaną godzinę nadliczbową przysługuje Ci 1,5 godziny wolnego. Jeśli Ty wyjdziesz z inicjatywą, otrzymasz godzinę wolną za każdą nadgodzinę.
Co Ci się należy za godziny nadliczbowe?
Czas wolny to podstawowa forma rekompensaty za pracę w dzień ustawowo wolny, tzn. w niedzielę lub święto. Należy Ci się cały dodatkowy dzień bez pracy, nawet jeśli przepracowałeś np. 5 godzin. Gdy udzielenie czasu wolnego jest niemożliwe, pracodawca wypłaca dodatek pieniężny.
Wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta abc
Darmowe praktyki, staż i wolontariat – czy warto?
Uczniowie, studenci, osoby, które postanowiły się przebranżowić – to przykładowe grupy, które uczestniczą w bezpłatnych praktykach i stażach czy też decydują się na bycie wolontariuszami. Mimo braku wynagrodzenia zyskuje się doświadczenie, zdobywa cenne kompetencje i poznaje nową branżę od wewnątrz. Udział w akcjach społecznych i wolontariacie lub angażowanie się w działalność fundacji może również stanowić rodzaj bezinteresownej pomocy, udzielanej „po godzinach”. Osoba, która decyduje się na taką formę aktywności – oprócz satysfakcji – zyskuje także okazję, by rozwijać kompetencje społeczne i zdolności organizacyjne. Przed podjęciem decyzji o udziale w darmowych praktykach lub wolontariacie warto wziąć pod uwagę np. prestiż firmy czy fundacji lub możliwość nauki pod czujnym okiem doświadczonych fachowców. W pewnych okolicznościach warto pracować za darmo, ponieważ osiąga się korzyści inne niż finansowe. Obliczanie dochodu netto nie zawsze jest możliwe, ponieważ trudno wycenić doświadczenie, szczególnie gdy jest się na początku drogi zawodowej. Wiele zależy od konkretnej sytuacji oraz celów, które zamierzasz osiągnąć.