Płaca netto to kwota, którą otrzymujemy od pracodawcy po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Jest ona niższa niż wymiar wynagrodzenia brutto. Różnica pomiędzy dwiema sumami to zaliczka na podatek dochodowy oraz - w przypadku umowy o pracę i zlecenia - składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Wysokość pensji w umowie
W dokumencie, jaki podpisujemy przed rozpoczęciem pracy, wskazana jest kwota brutto – niezależnie od tego, czy zamierzamy zawrzeć umowę o pracę, zlecenie czy dzieło. Suma, jaką otrzymamy na początku kolejnego miesiąca, będzie niższa. Należy odliczyć od niej składki i zaliczkę na podatek dochodowy. Wymiar składek jest identyczny dla umowy o pracę i umowy zlecenia.
Składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne
Jej wysokość to 19,52% wynagrodzenia. Jest finansowana w połowie przez pracodawcę i pracownika. Musimy oddać 9,76% wypracowanej kwoty, aby opłacić obowiązkową składkę i po upływie określonego czasu zyskać prawo do emerytury.
Kwota, jaką pracodawca musi przelać na konto ZUS, to 8% pensji brutto. Musimy oddać 1,5% pensji brutto, aby zyskać prawo do renty.
Składkę na ubezpieczenie chorobowe, 2,45% wysokości pensji brutto, opłacamy z własnych środków. Regularne odprowadzanie określonej kwoty do ZUS gwarantuje nam prawo np. do renty z tytułu wypadku przy pracy. Więcej informacji na temat ubezpieczeń społecznych można znaleźć na stronie internetowej ZUS: http://www.zus.pl.
Dzięki opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne mamy prawo do korzystania z usług medycznych, finansowanych ze środków publicznych. Kwota, którą jesteśmy zobowiązani oddawać, stanowi 9% wynagrodzenia, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Bardziej szczegółowe dane są dostępne na stronie ZUS.
Zaliczka na podatek dochodowy
Sposób określania wysokości zaliczki na podatek od osób fizycznych został wskazany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. Dokument jest dostępny w Internetowym Systemie Aktów Prawnych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910800350.
Zaliczkę odprowadza się zawsze, niezależnie czy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych. Jak obliczyć różnicę brutto-netto? Samodzielne ustalenie wysokości kwoty, jaką otrzymamy, może być trudne. Należy odliczyć wszystkie składki i zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Aby szybko przekonać się, ile zarobimy, warto skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.
Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku
Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.
Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku
Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.
Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku
W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.