„Dlaczego prosi Pani/Pan o podwyżkę?” – 5 odpowiedzi

Chciałbym więcej zarabiać, bo moja żona jest w ciąży”, „Zamierzam wziąć kredyt hipoteczny, dlatego chciałbym prosić o podwyżkę”, „Wyższe wynagrodzenie po prostu mi się należy” – przytaczanie podobnych argumentów w trakcie rozmowy z szefem nie pomoże Ci w osiągnięciu celu. Aby zarabiać więcej, zdobywaj kwalifikacje i rozwijaj kompetencje. Zanim zdecydujesz się poprosić o wyższą pensję, przygotuj merytoryczne argumenty.   

Kiedy i jak ubiegać się o podwyżkę?

Przejęcie dodatkowych obowiązków, zwycięstwo w konkursie branżowym czy ukończenie studiów i zdobycie dodatkowych uprawnień – to przykładowe fakty, na które warto się powoływać, prosząc o podwyżkę. Chcąc uzyskać pożądany efekt, dokładnie przemyśl nie tylko treść, ale również formę komunikatu. Przykładowe odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego prosi Pani/Pan o podwyżkę?” to:  

  • Dzięki ukończeniu studiów podyplomowych/kursu z zakresu X posiadam uprawnienia niezbędne do…
  • W związku ze zwolnieniem chorobowym Y przejąłem część jego obowiązków, co jest równoznaczne z większą ilością pracy i wyższym poziomem stresu.
  • Opieka nad stażystą wiąże się z koniecznością wypełniania dodatkowych dokumentów i utrudnia wykonywanie obowiązków przypisanych do mojego stanowiska.
  • Pracownicy zatrudnieni na identycznym stanowisku, posiadający taki staż pracy jak ja, uzyskują wynagrodzenie o X% wyższe niż moja pensja.

https://zarobki.pracuj.pl

  • Wdrożenie moich pomysłów przyczyniło się do obniżenia kosztów produkcji/organizacji/zakupu itd. o Z%”.

Podwyżka – sprawdź, kiedy warto się o nią ubiegać

Podczas rozmowy z pracodawcą zachowuj się kulturalnie. Nie daj się ponieść emocjom, nawet jeśli uważasz, że jesteś traktowany niesprawiedliwie. Gdy uznasz, że szef Cię nie docenia, możesz rozważyć zmianę pracy.  

Co zamiast podwyżki?

Nie każdy moment jest odpowiedni, by ubiegać się o podwyżkę. Jeśli w trakcie rozmowy pracodawca poinformuje Cię o kiepskiej kondycji finansowej firmy, możesz zaproponować inne rozwiązanie, np. elastyczny czas pracy lub pracę zdalną.  

Co zamiast podwyżki? – 5 pomysłów

Ile zarobisz po podwyżce?

Kwota netto-brutto – wynagrodzenie zapisane w umowie o pracę jest wyrażone w wysokości brutto. Pensja, jaką faktycznie otrzymasz, zostanie pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także o zaliczkę na podatek dochodowy.

Czym różni się wynagrodzenie brutto od netto?

Jeśli pracodawca zaproponuje Ci 500 zł podwyżki, będziesz zarabiał np. 3000 zł brutto zamiast 2500 zł brutto. Po odliczeniu wszystkich składek i zaliczki Twoje wynagrodzenie wyniesie:  

  • 2157 zł netto zamiast 1808 zł netto – w przypadku umowy o pracę,
  • 2246 zł netto zamiast 1871 zł netto – w przypadku umowy-zlecenia,
  • 2568 zł netto zamiast 2140 zł netto – w przypadku umowy o dzieło.

https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen