Dowiedz się, ile pracodawca może potrącić z pensji… nawet bez Twojej zgody

Wynagrodzenie to jedno z najważniejszych praw pracownika. Jeśli pracujesz na etacie, nie możesz otrzymywać pensji niższej niż płaca minimalna. Istnieją jednak sytuacje, w których pracodawca ma prawo obniżyć Ci wypłatę. Dzieje się tak m.in. w przypadku nałożenia kary pieniężnej.

Masz wrażenie, że kwota, która wpłynęła na Twoje konto, jest zbyt niska? To nie musi być błąd w obliczeniach. Część wynagrodzenia, którą pracodawca może Ci odebrać, to na przykład:

  • Składki ZUS

Gdy pracujesz na etacie, obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Składki: chorobowa i zdrowotna są potrącane z Twojej pensji. Pozostałe składki pracodawca częściowo potrąca, a częściowo opłaca z własnych środków. Twoja pensja brutto zmniejsza się o 13,71% (ubezpieczenia społeczne), a następnie o 9% (ubezpieczenie zdrowotne). Różnicę pomiędzy brutto a netto obliczysz, korzystając z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.     

  • Podatek dochodowy

To, ile procent odejmuje się od brutto, zależy nie tylko od wysokości składek ZUS, ale również od Twoich zarobków uzyskiwanych w ciągu roku. Jeśli np. rozliczasz się z fiskusem według skali podatkowej, po przekroczeniu rocznego dochodu 85 528 zł płacisz podatek 32%, a nie 18%. Twój podatek może się zmniejszyć, kiedy np. wykazujesz zwiększone koszty uzyskania przychodu.

Jaką część pensji oddajemy państwu?

  • Długi

Pracodawca ma obowiązek przekazywać część Twojego wynagrodzenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz innych sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych. Dzieje się tak w przypadku zajęcia pensji przez komornika. Granicę potrąceń stanowi płaca minimalna netto lub jej część.  

Jak wygląda zajęcie wynagrodzenia przez komornika?

  • Zaliczki

Pracodawca może wypłacić Ci pensję pomniejszoną o zaliczki pobierane na poczet kolejnej pensji. W takim przypadku przysługuje Ci 75% najniższego wynagrodzenia netto.

  • Kary pieniężne

Ignorowanie przepisów BHP, nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy, spożywanie alkoholu na terenie zakładu lub wykonywanie obowiązków pod wpływem substancji odurzających – to przykładowe przewinienia, za popełnienie których pracodawca może nałożyć na Ciebie karę pieniężną. Jej wysokość nie powinna przekraczać Twojej dniówki. Decyzja o zastosowaniu sankcji finansowej powinna być wydana na piśmie, w ciągu 2 tygodni od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o przewinieniu, jakiego się dopuściłeś.

Potrącenia z wynagrodzenia - ABC

Dobrowolne potrącenia

Wziąłeś pożyczkę zakładową? A może przystąpiłeś do dobrowolnego ubezpieczenia grupowego? Aby odliczać ratę lub składkę z Twojej pensji, pracodawca powinien poprosić Cię o zgodę. Ważne, by respektował granice, które w przypadku dobrowolnie potrącanych kwot wynoszą:

  • równowartość płacy minimalnej netto – w przypadku sum odliczanych na rzecz pracodawcy,
  • 80% płacy minimalnej netto – w przypadku pozostałych należności.  

Dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia pracownika